Belediye Pasajı arkasında bulunan kundura tamiraçıları, tüketicilerin alınan ayakkabıları bilinçli şekilde kullanmadığı dile getirdi. Eskiyen ve rengi giden ayakkabıların çöpe atıldığını belirten kundura tamiratçıları, bilinçsiz tüketimin çok arttığını dile getirdiler.

Ayakkabı fiyatları git gide düşüyor. Ucuza alınan ayakkabıların ömrü 3 aydır”” diyen ayakkabıcılar, kalitesiz ayakkabı alımlarının bir süre sonra  çöplere gittiğini aktardı. Bu durumun bilinçsiz ve fazla alışveriş çılgınlığı olarak nitelendiren ayakkabıcılar, tüketicilerin kaliteli ayakkabı almalarının daha sağlıklı olacağını ifade etti.

“Her dönem düzenli bakımı yapılmalıdır”

6 yıldır Kundura Tamiratçısı olan Yıkmayanlar Kundura ustası Mehmet Ali Yılmaz, seçimden sonra işlerin çok düştüğünü belirterek, “ İşlerimiz çok durgun. İnsanlar hep ucuz ayakkabılara yöneliyor. Ucuz ayakkabılar bir süre sonra ölüyor ve tamirat için getirmeyerek çöpe atmak daha mantıklı geliyor. Çok bilinçsizce aşırı derecede alışveriş çılgınlığı oluyor. Ama uzun ömürlü alınan hiçbir şey yoktur. Ayakkabı bir insanı gösteren en önemli giyim aracıdır. Ayakkabı gösterişten çok rahat ve sağlıklı olmalıdır. Ve her dönem düzenli bakımı yapılmalıdır” dedi.

“Ayakkabıların ucuzlarına yönelmeyin”

30 yıldır kunduru tamircisi olan Aytaç Kundura ustası Habip Aytaç ise işlerin hep hareketli olduğunu ifade ederek, “ Yılların ustası olduğum için benim işlerde durgunluk olmuyor. Sabit müşterilerim çok var. Ama yabancı yüzler göremiyoruz. Şimdi kızlar babet diye piyasaya sunulan ayakkabılara akın ediyor. Bu ayakkabılar çok ucuz. 5 TL’den başlıyor tahmin ediyorum ki 40 TL’ye kadar çıkıyor. Bu ayakkabılar piyasayı öldürür. Çünkü tüketici bir süre sonra bu ayakkabıdan rahatsız oluyor ve kaldırıp çöpe atıyor. Çünkü ucuza alınan bir ayakkabıyı tekrardan kunduracıya tamir ettireyim anlayışı yoktur. Bu ayakkabılar çok sağlıksız ve hemen ölen, kirlenen, yıpranan ayakkabılar. Kızlar bu ayakkabıların ucuzlarına yönelmesin” diye konuştu.

“Bir ayakkabı sağlıklı ve kaliteli olmalıdır”

Diğer Kundura ustası Mehmet Çakır ise, “ Bizim sektör kış aylarında çok hareketli. Maalesef 4 veya 5 yıldan beri ayakkabı önemi ve kalitesi insanların zihninde sadece moda ve renk olarak geçiyor. Tabi oda ve üste yakışması önemlidir. Ama bir ayakkabı sağlıklı ve kaliteli olmalıdır. İnsanlarımız uzun ömürlü ayakkabılar tercih etmeli. Yeni çıkan ayakkabılar sağlıksız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here