87764_sigarayi_birakmak_neden_zordur

 

Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi, kötü alışkanlıklarla mücadele kapsamında okullarda bilgilendirme semineri düzenliyor.

Kötü alışkanlıklarla mücadele kapsamında düzenlenen seminerlerden biri deAktoprak Anadolu Lisesi’nde düzenlendi. Seminere Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü Polis memurlarından İsmail Uzkar konuşmacı olarak katıldı. Uzkar, İnsan metabolizmasının ihtiyaçları dengeli karşılanmadığında bağımlılık denen hastalığın ortaya çıkabileceğini belirtti. Bağımlılığın genç yaşlarda başlayan ve doğal ödüllendiriciler yerine yapay ödüllendiricilerin tercih edilmesinin bu süreci tetiklediğinden bahsetti.

Uzkar daha sonra konuşmasını şöyle devam etti:

“Kişi bağımlı olunan durumu hep inkar eder, kabul etmez, istediği zaman maddeyi bırakabileceğini düşünür. Kullanılan madde miktarı artar, önceden etki gösteren miktar aynı etkiyi göstermez duruma gelir. Bu durum bağımlılığın en önemli göstergelerindendir. İnsanın ve beynin sigara ve tütün ürünlerinden kurtulamamasının başlıca nedeni nikotin ve nikotinin vücuttaki algaçlarıdır” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here