Resim_1370303623ANTEPPRESS-İSLAHİYE

 

İslahiye Toplum  Sağlığı Merkezi ile İslahiye Anadolu İmam-Hatip Lisesi işbirliğiyle düzenlenen seminerde Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan  seminerin açılış bölümünde yaptığı konuşmada sigara kullanmanın  maddi, manevi ve sağlık açısından zararlarına değinerek şunları söyledi. “sigara konusunda bir imam-hatip Lisesi öğrencisinin daha duyarlı ve bilinçli olması ve çevresine her konuda ahlak timsali olması gerektiğini” vurgulayarak Toplum Sağlığı yetkililerine ve okul yöneticilerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.
İslahiye Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Ayhan Gülşen Toplum Sağlığı Merkezi olarak öğrencileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla öğrencilere ve vatandaşlara yönelik böyle güzel eğitim seminerlerin son derece yararlı  olduğunu söyledi.

Toplum Sağılığı Merkezi Doktorlarından Dr. Mustafa Yıldız ise seminerde; Sigara içmenin ergenlikle ilişkisine vurgu yaparak sigaranın insan vücuduna yaptığı tahribatı sunumunda ayrıntılı anlatarak şunları söyledi: Bağımlılıkların tedavi edilebilir hastalık olduğunu ifade eden Yıldız  “Sigara kullanımı  bireylerde bedensel, psikolojik ve sosyal sorunlara yol açtığı için toplum  sağlığı sorunudur, bu nedenle tüm ailelerin çocuklarına sahip çıkmalarını ve onlarla yakından ilgilenmelerini, bu konuda ailelerin daha bilinçli olmalarını ve çocuklarının yanında sigara içmeyerek onlara rol model olmaları gerektiğini” söyledi. Ayrıca: Sigara, akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız , dil, mide oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, göğüs, rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla temeldeki sebebidir. Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazla olduğunu vurgulayarak bu konuda 24 saat hizmet veren 171 Sigara Bırakma hattını ücretsiz aramalarını istedi.

Seminerin sonunda Dr. Ayhan Gülşen’e, Dr. Mustafa Yıldız ile Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Erdoğan’a Anadolu İmam-Hatip Lisesi Başmüdür Yardımcısı İsmihan Uyanık ile Müdür Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından Teşekkür Belgesi Takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here