teknoloji-bagimliligina-dikkat

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) öğrencileri Gaziantep’te ‘Bağlan ama Bağımlı Olma’ sloganıyla, öğrencil, idareci ve öğretmenlere “Teknoloji Bağımlılığı”nın zararlarını anlatan seminer verdi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesinde Psikoloji Bölümünde öğrenci olan aynı zamanda da Yeşilay Gaziantep Başkanı olarak görev yapan Abdullah Solmaz koordinasyonunda; öğrenci, öğretmen ve idarecilere yönelik yapılan ‘Teknoloji Bağımlılığı’ ile ilgili seminerlerde broşürler verilerek, bilgilendirici kitapçıklar dağıtıldı.

Konu hakkında bilgi veren Abdullah Solmaz, günümüzde gittikçe büyüyen ‘Teknoloji Bağımlılığı’ sorununa dikkat çekerek, bu sorunun öncelikle aileler tarafından göz ardı edilmeyecek kadar önemli olduğunu söyledi.

Teknolojinin hayatımızdan tamamen çıkarmanın mümkün olmadığını belirten Solmaz, ancak bazı önlemlerle bu etkilerin en aza indirilebileceğini ve teknolojik bağımlılıkla mücadelede ebeveynlerin alması gereken önlemlerin olduğunu belirterek: “Ebeveynler çocuklarının güvenli internet bağlantısı kullanmalarını sağlamalı ve çocuklarının arkadaşlarını tanıyarak internet kullanımını takip etmelilerdir. Bunun yanında ebeveynler, diğer aile üyelerine davranışlarıyla örnek olmalı, evde bilgisayar üzerinde yapacakları işleri ve teknolojiyi çok acil bir durum varsa bile belirli zaman aralıklarında ya da kısa süreli kullanmaya özen göstermelilerdir” dedi.

Solmaz, teknolojik bağımlılıkla mücadelede ebeveynlerin yapması gerekenleri başlıklar şeklinde şöyle sıraladı:

“-Çocuklarınızla iletişim kurun.

-Koşullu mesajlar vermeden çocuklarınıza saygı ve sevgi gösterin.

-Çocuklarınızla aile, akraba ve arkadaş ziyaretlerine gidin ve ziyaretlere giderken teknolojik cihazları yanınızda götürmeyin

-Küçük çocuklarla parklara ve spor merkezlerine, gençlerle sinema, tiyatro ve maçlara gidilebilir.

-Birlikte kitap, gazete ve dergi okuma saatleri planlayın.

-Çocuklarla birlikte halıda, yerde ya da masada karşılıklı ya da eşli oyunlar oynayın.

– Çocuklarınıza yaşına uygun, ev içerisinde yapabileceği sorumluluklar verin.

-7 yaşından önce çocuklarınızı bilgisayar, laptop, akıllı telefon vb. ile tanıştırmayın” diyerek teknoloji bağımlılığından kurtulabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Editör: Turgut Bozgeyik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here