Bağlar sıklaştırılıyor

35. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA RESEPSİYON DÜZENLENDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi. Düzenlenen resepsiyona Gaziantep Valisi Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, Gaziantep Gazeteciler Başkanı İbrahim Ay, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.

MÜCADELENİN NE OLDUĞUNU GAZİANTEP HALKI ÇOK İYİ BİLİYOR

Programda konuşan KKTC Gaziantep Başkonsolosu Erhan Özkan, “ Türk halkının bağımsızlık mücadelesini cumhuriyetle taçlandırdığı 35.yılda Ulu Önder Atatürk’ü, özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü, kurucu cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı ve dava arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi anarken gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz. Mücadelenin ne olduğunu Gaziantep halkı çok iyi biliyor. Kıbrıs Türk halkı mücadeleler sonucundan elde ettiği bağımsızlığı, özgürlüğün kıymetini çok iyi biliyor” ifadesini kullandı.

CUMHURİYETİMİZ AMBARGOLAR ALTINDA EZİLİYOR

Kıbrıs’ın ambargolar altında ezildiğini kaydeden Özkan, “Anavatan Türkiye’nin dışında başka hiçbir ülke tarafından tanınmayan cumhuriyetimiz, her ne kadar haksız ambargolar altında ezilmeye çalışsa da anavatanın büyük desteği ve bize verdiği güvenle her geçen gün, her alanda ilerlemeye devam etmektedir. Sosyal, siyasi ve ekonomik alanda gelişmelerimiz devam ediyor.

GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİYE SAHİBİZ

Gelişmemize baktığımızda 1974’lerde 500, 600 dolar olan kişi başına milli gelirimiz bugün 12 bin dolara ulaşmıştır. Ayrıca hiçbir kuruma sahip olmadığımız dönemlerden bugüne baktığımız zaman onlarca uluslararası tanınmış üniversitelerimiz bulunmaktadır. Kurumlarımız tam teşekküllü çalışmakta. Güçlü bir demokrasiye sahibiz. KKTC, ana vatan Türkiye’nin desteğiyle dünyada hak ettiği değeri almak için çaba göstermektedir.”

KULLANMA SU SORUNU TAMAMEN SONA ERDİ

Türkiye ile Kıbrıs arasındaki projelerden bahseden Özkan, “Asrın projesi Kıbrıs’a su temini projesi bizim için çok önemli. Projenin Gaziantep ile de ilgisi var. Deniz altından götürülen boruların çelik dirsekleri Gaziantep’teki bir firma tarafından yapılmıştır. Su temini projesiyle KKTC’ nin kullanma su sorunu tamamen sona ermiştir. Ancak projenin ikinci kısmı olan tarıma dağıtımı ile ilgili projeler devam diyor. Bunların bitmesiyle Kıbrıs’ın refahı ve çehresini tahlil etmek zor değil. İkinci bir proje ise Türkiye’den Kıbrıs’a deniz altından elektrik götürme projesi. İki ülke arasında protokoller imzalandı. Şimdi projelenme aşamasında. Bu projeler Kıbrıs ile anavatan arasındaki bağları koparılamaz hale getirmektedir”

HER TÜRLÜ PROJEYE HAZIRIZ

Son olarak KKTC Gaziantep Başkonsolosu Erhan Özkan Gaziantep’teki iş insanlarıyla her türlü projeye açık olduğunu söyledi. Özkan, “Gaziantep’in sanayisini, ticaretini, kültürünü düşündüğümüz zaman, Gaziantep’in dürüst çalışkan ve yaratıcı iş insanları ile KKTC’ye nasıl katkıları olabilir diye aklımızdan geçmiyor değiliz. Başkonsolosluğumuz vesilesiyle yaratıcı ve dürüst iş insanların bilgi birikimlerini Kıbrıs’a aktarılabilmesi ve karşılıklı nasıl faydalar sağlayabilmemiz konusunda her türlü projeye hazırız.”

BİZİM KIBRIS İLE GÖNÜL BAĞIMIZ HEP VAR

Özkan’ın ardından konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül ise Türklerin hiçbir zaman işgal amacını taşımadığına vurgu yaptı. Gül “Bizim Kıbrıs ile gönül bağımız hep var. 35.yıl dönümü kutlarken Türkiye’nin ne kadar barışsever olduğunu anlamış oluyoruz. 74’de adaya çıkarma yapıldı. Çıkarma yapılırken sadece Türk nüfusunun olduğu bölgeler alındı. Biz bir yeri işgal etme ya da bir yeri komple alma  ideali taşıyan devlet, millet değiliz. Barış görüşmeleri olur, birlikte yaşama iradesi olur diye 9 yıl bekledik. Bu iki konu Türklerin meselelere bakış açısını da gösteriyor. Gerek 74’den sonra gerek 74’den önce olan olaylara baktığımızda müdahale ettiğimiz, barış çıkarması yaptığımız her yerde tek amacımızın barış olduğu, insanların daha huzurlu yaşamalarını temin etmek olduğunu görüyoruz. Bu bütün dünyaya anlatıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here