gaziantep-e-merkel-bereketi-8377093_x_o

Gaziantep’te bakırcılar ve sedefçiler, Angela Merkel ve beraberindeki heyete hediye edilmek üzere hazırlanan el işlemesi bakırlar için hummalı bir çalışma yapıyor. Daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gezisinin ardından ülkenin bir çok yerinden siparişler alan bakırcılar çarşısı esnafının bu kez ise umudu Almanya Başbakanı Angele Merkel oldu.
Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Oda Başkanı Celal Açık, Merkel’in kente gelecek olmasının esnafı heyecanlandırdığını belirterek, “Merkel’in Gaziantep’e gelişi bizim için çok olumlu. Esnafımız hareketlenmeye başladı. Çünkü biz yerli yabancı turistlere çalıştığımız için son 1-2 haftadır baya bir hareketlenme başladı. Merkel’in gelmesi bu hareketliliği daha çok arttırdı. Merkel’in buraya gelmesi Gaziantep’te bir güven oluşturuyor. İnsanlar buraya geldiğinde Gaziantep’in güvenli olduğunu görüyorlar. Onun için esnaf olarak baya canlanmaya başladık” dedi.
Şanlıurfa’da yapılan bakanlar kurulu toplantısını da hatırlatan Oda Başkanı Açık, son dönemlerde bölgedeki hareketlilik nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu ve hükumete teşekkür etti. Merkel’e çarşıyı gezmesi davetinde bulunan Açık, “Merkel ve onunla gelen Alman heyet için esnafımız hediyeler yapıyor. Daha önce Şanlıurfa’da bir bakanlar kurulu toplantısı olduğunda da esnafımız buradan oraya mal göndermişti. Bu esnafımızın yüzünü güldürmüştü. Şimdi de Merkel’in gelişi bize çok olumlu yansıyor. Bizim sektör böyle ziyaretlerden olumlu şekilde etkileniyor. Bu yaptığımız el işlemeleri zaten turistlerden rağbet görüyor. Almanya başbakanın yanındaki heyetlere hediye hazırlığı var, yapmaya başladılar. Sadece Merkel olarak düşünmeyelim, etrafında yüzlerce insanla geliyor. Merkel ve beraberindekilere hediye vermek isteyen Türk yetkililer, bölge siyasetçileri, öncelikle bizim kapımızı çalıyor. Bu da esnafımızın işlerine yansıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here