a277e17a-ea03-43d2-8447-7ccc1257fb23

 

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’nin geleceğinin ihracata bağlı olduğunu, bakanlık olarak “yürüyen atı kamçılamaları” gerektiğini belirterek, “Denizli,Gaziantep, Konya, Kayseri, Çorum gibi Anadolu’nun kendini göstermeye çalışan şehirlerini ihmal etmeyeceğiz” dedi. Denizli programı kapsamında Maliye BakanıMehmet Şimşek ile birlikte işadamlarıyla toplantı düzenleyen Zeybekci, yaptığı konuşmada 2014 itibariyle ihracatta güzel bir performansın yakalandığını, bu performanstaDenizli’nin de önemli katkısının bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin geleceği için önemli olanın ihracat  olduğunu, ihracatın artmasının üretim, istihdam ve dolaylı olarak refahın artmasını beraberinde getireceğine dikkati çeken Zeybekci, şöyle konuştu: “Gerçek anlamda milli büyüme dediğimiz, sağlıklı ve iyi büyüme dediğimiz büyüme rakamlarını yakalamamızın yolu ihracattan geçiyor. Denizli’nin de bu iyi olan şeyi en iyi yapan şehirlerden bir tanesi olduğunu görüyoruz.

Tabi burada hükümet olarak asıl yapmamız gereken şeylerden bir tanesi yürüyen atı kamçılamak, yürüyen atı koşturmaktır. Kalkınma, bölgeler arasındaki farklılık, gelir dağılımı adaletli ile ilgili çalışmalarımız mutlaka olacaktır. Bu yöndeki faaliyetlerimiz, teşviklerimiz olacaktır. Ama şundan da emin olun, Denizli, Gaziantap, Konya, Kayseri, Çorum gibi Anadolu’nun kendini göstermeye çalışan şehirlerini de ihmal etmeyeceğiz. Oralarda sektörleri desteklemek, bugüne kadar bizi bu hale getiren sektörleri daha ileri götürmek adına gayret göstereceğiz. Aynı zamanda ‘kültür coğrafyası’ dediğimiz bölgelere doğrudan yönelen bir sanayi dinamiği yaratmak adına gayret göstereceğiz. Şundan emin olmanızı istiyorum,Türkiye şu anda inanılmaz pozitif bir yola girmiştir.

Türkiye çok önemli bir süreci tamamlamak üzeredir. Bugüne kadar edilgen bir ekonomi, fason tarzı üretim ile ihracat yaparak büyüme aşamasını tamamlamış olan ekonomimiz, bundan sonra etken biçimde, hammadde ve enerji anlamında kendini garanti altına alma yolunda önemli faliyetlerde bulunacaktır.”  Türkiye olarak Almanya’daki dağıtım ağlarında etkili bir rol oynamak üzere olumlu adımlar atıldığını, dünya genelinde Türkiyeticaret merkezlerini yaygınlaştıracaklarını ifade eden Zeybekci, çeşitli ülkelerde görev yapan yaklaşık 450 ticaret müşavir ve yardımcı eleman ağını da genişleteceklerini dile getirdi. Kuracakları yapı sayesinde hedef olarak belirlenen pazarları 24 saat takip edeceklerini, orada iş yapmak isteyen işadamlarına uzmanlar vasıtasıyla destek sağlanacağını anlatan Zeybekci, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda da çalışmalar sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here