Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Güneydoğu illerinde hizmet üretemeyen bazı belediyelerle ilgili, “Altyapı var mı, yok. Kanal var mı, yok. Nereye gider bu paralar? Gelen parayı Kandil’e veriyorlar. Bu hainliklerin yapıldığı illerde, mazlumlara biz kucak açıyoruz, biz evlerini yapmaya çalışıyoruz.” dedi.
 Çavre Bakanı Özhaseki'nin Gaziantep'teki Açılış Törenlerinde Neler Yaşandı ?
Özhaseki, merkez Şehitkamil ilçesinde yapımı tamamlanan Asım Güzelbey Köprülü Kavşağı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ticareti, sanayisi, kültürü, şehircilik gelişimi ve yemek kültürüyle Anadolu’da parlayan bir yıldız konumunda olduğunu söyledi.

Şehrin hızlı büyüdüğünü, projeleriyle Anadolu’ya örnek olduğunu aktaran Özhaseki, kentin gazilik ünvanına şimdilerde ensarlığı da eklediğini bildirdi.

Avrupa’nın birkaç bin sığınmacıyı almak için kavgalar ettiğini, Gaziantep’te ise insanların binlerce sığınmacıya kucak açıp sofrasını paylaştığını dile getiren Özhaseki, bu anlamda tüm Gazianteplilerin takdiri hak ettiğini vurguladı.

Genellikle bir başkan gittiğinde yerine gelenin adını silmek için birçok şeyden vazgeçtiğini ifade eden Özhaseki, Gaziantep’te ise farklı, bereketli ve takdir edilecek biz özellik olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin en eski coğrafyalardan olduğunu anlatan Özhaseki, şöyle konuştu:

“Bin yıldır bu topraklardayız, bedenimizle kanımızla bu toprakları vatan ettik. Fakat bu ülke, zor bir ülke. İdare edilmesi de zor, dışardan yapılan müdahalelere karşı koyması da. Bizim yaşadıklarımız bir Avrupa ülkesinde olmuyor. AK Parti’den sonra başlayan süreçte, bir hükümet göreve gelmiş ve onca sıkıntıya rağmen başarılı olmuş. Fakat bu güzellikler olurken yer altında bazıları oynuyor, bunlar da güçlü insanlar. Bunlar devletin bazı kurumlarını ele geçirmişler, sizi kendi halinize bırakmıyor. Bir bakıyorsunuz Danıştay saldırısı oluyor, sonra başsavcı oturuyor, AK Parti’yi kapatmak istiyor. Ardından cumhuriyet mitingleri başlıyor. Onlar bitiyor, Gezi olayları başlıyor ama bu olayların olduğu süreçlerde hep barış, kalkınma süreçleriyle eş zamanlı bir badireyi atlatıyorsun, öbürü başlıyor. Oyun bir türlü bitmek bilmiyor.”

– Terör örgütü PKK’nın saldırıları

Terör örgütü PKK’nın saldırıları sırasında mazlum çok sayıda insanın evlerinin yıkıldığını kaydeden Özhaseki, örgütün Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bazı illere verdiği zarara işaret etti.

Özhaseki, şöyle devam etti:

“Mazlum insanların evini ve şehirleri yıkmaya çalışıyorlar. Bölgede konuştuğumuz insanlara dedik ki, ‘devlet para vermiş, bu bölgeyi yeniden kalkındıracağız.’ 21 yıl belediye başkanlığı yaptım, devletten 2,5 kuruş almadım. Buradaki insafsız, hain belediyeler nerede? Altyapı var mı, yok. Kanal var mı, yok? Nereye gider bu paralar? Gelen parayı Kandil’e veriyorlar. Bu hainliklerin yapıldığı illerde mazlumlara biz kucak açıyoruz, biz evlerini yapmaya çalışıyoruz.”

Tüm bu badirelerin atlatıldığı bir dönemde 15 Temmuz gecesinde “içimizden gördüğümüz, bize sempatik yaklaşan, hizmet kelimesini ağzından düşürmeyen, gülümseyen, mütevazi davranan” başka bir örgütün hainliğiyle karşılaşıldığına işaret eden Özhaseki, “Sürekli gözyaşları dökerek hizmet diyen bir grubun nasıl vahşileştiğini gördük. Alçakça neler yapabildiklerini gördük. Allah’a çok şükür onu da millet sayesinde atlattık. Bu insafsızların amacı önce Recep Tayyip Erdoğan’ı yok etmek, öldürmekti, daha sonra da sizlerin seçtiği hükümeti yok etmekti. Bunu yapamazlarsa B planları neydi? İç savaş çıkaracaklardı. İç savaş neticesinde bu ülkede neler olabileceğini düşünemiyorum bile. Boğazlara el koyarlardı, senelerce savaşarak aldığımız toprakları o büyük güçler paylaşırdı. Bu milleti bitirdikleri gibi, gönül coğrafyamızdaki bize yönelik umutla bekleyen insanların da bütün ümitlerini yok ederlerdi. Böyle alçak bir plan vardı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabaları ve halkın girişimleriyle bu planların boşa çıkarıldığını vurgulayan Özhaseki, İslam dininin yalan söylememek üzerine kurulduğunu ancak örgütün İslam diniyle uyuşmayacak konularda yalanlar söyleyerek saklanmaya çalıştığını belirtti.

Özhaseki, “Müslüman olduğunu ve hizmet etmek istediğini söyleyen bir grup. Elemanlarını nasıl yetiştirdiği ifadelerde ortaya çıktı.” dedi.

FETÖ’nün kendinden olmayan insanları her zaman ezdiğine dikkati çeken Özhaseki, “Bunların yaptığının hangisinin İslam’la alakası var? Hiçbirinin yok. Allah’a çok şükür onların hepsini temizliyoruz. Bu badirelerin hepsini atlatacağız. OHAL’in amacı da zaten bu. Bugüne kadar devletin imkanlarıyla, halktan aldıkları yardımlarla sahip oldukları tüm mal varlıkları da inşallah devlete, yani millete geçecek. Yani sizin mallarınız olan mal mülk, yeniden halkın olacak.” dedi.

– Diğer konuşmacılar

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de dünyanın en büyük ordularına direnerek kurtuluş mücadelesi veren Gaziantep’in 15 Temmuzda da benzer bir mücadeleye sahne olduğunu söyledi.

FETÖ’nün hayatı durdurmak istediğini, bu yüzden herkesin işini çok iyi yapmak zorunda olduğunu dile getiren Şahin, 2,5 yıl önce “kalkınma yerelden başlar” diyerek teslim aldıkları bayrağı daha ileriye taşıma gayretine giriştiklerini vurguladı.

Bu kapsamda alt üst geçitler inşa edildiğini, altyapının güçlendirildiğini belirten Şahin, “Bu şehirde taş üstüne taş koyan insanlardan Allah razı olsun. O yüzden emek verenleri de unutmamaya çalışarak bu kavşağa Asım başkanımızın adını verdik” dedi.

Kentteki ulaşım çalışmalarıyla şehir trafiğini rahatlatmaya çalıştıklarını anlatan Şahin, ulaşım master planı hazırlandığını, bu kapsamda metro ulaşımının sağlanması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti. 270 milyon liralık 7 yıl sonra ödenecek krediler aldıklarını, bu sayede kente can suyu olacak çalışmalar hayata geçireceklerini bildiren Şahin, bir yandan şehrin büyüme kapasitesini arttırmaya çalışırken öte yandan da refah seviyesini artıracak çalışmaları devreye soktuklarını sözlerine ekledi.

Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de kentin en işlek noktalarından birisine kendi adının verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterilen kadirşinaslıktan dolayı teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here