90486952022.05.201585927gaziantepgunes

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) ev sahipliğinde düzenlenen 2014 İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni’nde, Güneydoğu’daki sanayici ve işadamlarına övgüler yağdırarak, ‘’Durmak Yok, İhracata devam. Gaziantep’in  25 milyar dolar hedefine ulaşacağından eminim. Türkiye olarak hedefimiz, 500 milyar dolar” dedi. Bakan Zeybekçi, konuşmasında ileri teknoloji yatırımları yapanlara özel destek sunduklarının da altını çizdi. Yapılan konuşmalarda Habur’a açılması düşünülen ikinci sınır kapısı ve yaşanan sorunlar da dile getirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre Türkiye’nin 2014 yılındaki en büyük 1000 ihracatçısı listesinde yer alan Güneydoğulu 85 firma, GAİB’de düzenlenen törenle ödüllendirildi. GAİB Toplantı Salonu’nda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla  gerçekleştirilen ödül törenine Zeybekçi’nin yanı sıra Vali Ali Yerlikaya, Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Salahattin Kaplan, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu ve çok sayıda sanayici katıldı.

GAZİANTEP 10 KAT BÜYÜDÜ

Ödül töreninde konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, salonda bulunan sanayici ve iş adamlarını selamlayarak ve tebrik ederek konuşmasına başladı. Gaziantep’in ve Güneydoğu’nun ihracat rakamları açısından 10 kat büyüme gösterdiğini belirten Bakan Zeybekçi, ‘’2002 yılında 620 milyon TL olan ihracat rakamı bugün 6.7 Milyar dolara yükseldi. Güneydoğu’nun tamamında ise bu rakam 11 Milyar dolar. 25 Milyar dolar bu artışlar göz önüne alındığında bölge için büyük bir hedef değil. Ben Gaziantep’in ve Güneydoğu’nun 25 Milyar Doların üzerinde bir ihracat yapacağını biliyorum’’ dedi.

DÜNYANIN GÖZÜ BU COĞRAFYADA

Enerji ve hammadde kaynağının olduğu coğrafyaların gelecekte büyük gelişim göstereceğini belirten Bakan Zeybekçi, bu coğrafyaların karıştırılmak istendiğini ifade etti. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu belirten Bakan Zeybekçi, özellikle Afrika’ya yapılan yatırımlara dikkat çekti.

Bu bölgeye yapılan ihracatın kısa sürede önemli artış gösterdiğini belirten Zeybekçi, ‘’Afrika’da ihracat 4 milyar dolardan 30 milyar dolara çıktı. Hedefimiz ise 100 milyar dolar. Ülkemizdeki 500 milyar ihracat hedefi için her bölgedeki ihracat rakamlarını daha yukarılara taşımamız gerekiyor. Gaziantep bu açıdan son derece önemli bir kentimiz. Gaziantep 25 milyar dolar hedefine ulaşınca ülke ihracatının yüzde 5’lik bölümünü gerçekleştirmiş olacak. Sanayi bölgelerine yapılan teknik liseler ve ARGE çalışmalarıyla bu hedefe ulaşılacağından şüphem yoktur’’ diye konuştu.

YÜKSEK TEKNOLOJİYE ÖZEL DESTEK

İhracat rakamlarının yukarılara taşınması için yüksek teknolojilere yatırım yapılması gerektiğine de dikkat çeken Bakan Zeybekçi, şunları söyledi: ‘’İhracatın artması için eğitim, bilim, ARGE ve teknoloji alanında gelişim göstermeliyiz ve yenilikleri takip etmeliyiz. Bu nedenle ileri teknoloji alanında yatırım yapan firmalarımıza özel destekler sunuyoruz. Bu konuda bakanlığımızın ilgili birimlerinden gerekli detaylar öğrenilebilir.

TÜM SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLDUK

Bakanlığı döneminde ihracat yapan firmaların tüm sorunlarını yakından takip ederek çözüm ürettiklerini ifade eden Bakan Zeybekçi, Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ihracat rakamlarında düşüşler olduğunu ancak bu durumun geçici olduğunu söyledi.

1 dolar ihracatta yapsa bu ülkede ihracatın artmasına katkı sunan herkesin büyümede katkısı olduğunu dile getiren Bakan Zeybekçi, ‘’Gaziantep’te ihracat rekortmenleri listesine giren tüm firmalarımızın işçisinden teknik elemanına kadar tüm çalışanlarını yürekten kutluyorum. Listeye giren girmeyen tüm işadamlarımıza da bundan sonraki iş hayatlarında başarılar diliyorum. Gaziantep hep sözünde durdu. İhracat hedefinde de söylediğini yapacaktır’’ şeklinde konuştu.

BÜYÜKEKŞİ: “MARİFET İLTİFATA TABİDİR”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı Mehmet Büyükekşi ise törende yaptığı konuşmada Gaziantep’te gerçekleştirilen TİM Sektörler Konseyi Toplantısı’na dikkat çekerek Gaziantep’in bu toplantıya 9 bin kişilik bir katılım gösterdiğini söyledi.

Gaziantep’in Güneydoğu’nun ihracatta yıldız şehri olduğunu belirten Büyükekşi, ‘’Gaziantep Irak sorunu öncesinde hep birinci oluyordu. Gaziantep’te hep birlik ve beraberlik vardır. Bu başarının altında yatan gerçekte budur. Güneydoğu Türkiye’de üçüncü oldu. 88 firmadan 64’ü Gaziantep’ten listeye girdi. Türkiye’nin 500 milyar dolar hedefinin 25 milyarını Gaziantep’ten bekliyoruz. Bunun için açılan mesleki teknik liselerin ve yapılacak ARGE çalışmalarının önemi büyük. Firmaların bu hedef doğrultusunda planlamalarını yapması gerekiyor. Bir Gaziantepli olarak bu bölgedeki başarı beni gururlandırıyor. Bu nedenle bölge ihracatına katkı sunan herkesi yürekten kutluyorum’’ diye konuştu.

HABURA İKİNCİ KAPI AÇILABİLİR

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise konuşmasında Habur’a yapılması düşünülen ikinci kapı konusuna değindi.

Gaziantep’in ihracatta geldiği noktanın tam belgesellik bir konu olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, ‘’Artık 1 kapı yetmez. Habur’a ikinci kapı açılması gerek. Yerini de tespit ettik. Gaziantep’in giderek büyüyen ihracat potansiyeli nitelikli iş gücüyle daha da hızlanacaktır. Bu nedenle açılan mesleki teknik liselerinin tamamının OSB’nin uhdesine verilmesi gerek. Bu alanda yapılan çalışmalarda bölge ihracatını daha ileriye götürecektir. Bugün Türkiye’de ilk beşe girecek Organize Sanayi Bölgesi’ne sahibiz. Gaziantepli sanayici ve iş adamlarımız gerçekten büyük başarılara imza atıyorlar. Hepsini yürekten kutluyorum’’ ifadelerinde bulundu.

ÇIKMAZ, HABUR SORUNUNU DİLE GETİRDİ

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ise bundan sonraki süreçte yatırımların teknolojik alanda yapılarak, ihracat rakamlarının daha da yükseltilebileceğini ifade ederek konuşmasına başladı.

 GAİB’in kurulduğundan bu yana ihracat rakamlarındaki yükselişini rakamlarla anlatan Çıkmaz, Habur sınır kapısındaki sıkıntılara da dikkat çekti. Milletvekilleri ve bakanların öncülüğünde sorunları çözülmeye çalışıldığını belirten Çıkmaz, ‘’Özellikle Habur sınır kapısındaki sıkıntılarımız devam ediyor. Habur 2-3 ayda bir tıkanıyor. Korunaklı araçlar aldık. Irak, İran ve Suriye ile sorunlar yaşanıyor. 170 ülkeye ihracat yapan bir kentiz. Bu sorunlarda çözüme kavuşursa 25 milyar dolar hedefimize rahatlıkla ulaşırız. Gaziantep ve Güneydoğu her dönem kendine düşeni yapmıştır. Bundan sonraki süreçte de ülkemizin 500 milyar dolar hedefi için çalışacağız’’ açıklamalarında bulundu.

ÖDÜLLER  3 AYRI SEKTÖRDE DAĞITILDI

Konuşmaların ardından Halı İhracatçı Birlikleri, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’ne bağlı ihracat rekortmeni firmalara ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye bakır gümüşlük hediye etti.

Aydın AKYÜREK-Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here