meslegi-sayesinde-hayata-tutundu

Suriye’deki iç savaş başladığında Halep kentinde sahibi olduğu bakırcı dükkanlarını geride bırakarak 12 yakınıyla Türkiye’ye sığınarak Gaziantep’e yerleşen Ali Henko, maddi olarak kaybettiklerini sanatı sayesinde yeniden kazandı.

Savaş öncesi Halep’te yaşayan 52 yaşındaki Henko, iki oğlunun da başında bulunduğu 3 dükkanda bakır işlemeciliği yaparak ailesinin geçimini idame ettiriyordu. Savaşla birlikte dükkanlarını kaybedince çareyi Türkiye’ye sığınmakta bulan Henko ailesi, bakırcılık mesleğinden ötürü savaş öncesi ticari bağlantılarının bulunduğu Gaziantep’e yerleşmeyi tercih etti. Kentte 12 kişilik ailesi için küçük bir ev kiralayan Ali Henko, kendisi ve iki oğlu için Bakırcılar Çarşısı’nda çıraklık yapmak üzere iş aramaya başladı. Henko, bir iş yerinde bakırcı ustası olarak çalışmaya başlarken, oğulları da başka bir bakırcıda iş buldu.

Baba ve iki oğlu, 2 yıl söz konusu yerlerde çalıştıktan sonra kendi iş yerlerini kurmaya karar verdi. Bakırcılar Çarşısı’nda küçük bir dükkan kiralayan baba ve oğulları, mesleklerini burada icra etmeye başladı.

Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Ali Henko, Gaziantep’te adeta altın bilezik gibi sahip oldukları bakırcılık mesleğini icra ederek ailesiyle birlikte kimseye muhtaç olmadan ekmek paralarını kazanmaya başladıklarını söyledi.

Henko, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Esed’in savaş uçakları Halep’i vurmaya başladıktan sonra kentte kimse kalmadı. Dükkanlar bir bir kapandı, insanlar hızla kenti terk etti. Biz de dükkanlarımızı kaybettik. Gaziantep’teki bakırcı esnafıyla savaş öncesi 15 yıllık bir alışveriş geçmişimiz vardı. Ailemi alarak Gaziantep’e geldik. Kent merkezinde 2 odalı bir ev kiraladım ve burada yaşamaya başladık. Yanımızda az da olsa paramız vardı. Paramız tükenmeye başlayınca en kısa sürede işe girmemiz gerekiyordu. İki oğlumu da yanıma alarak Bakırcılar Çarşısı’na gittim. Buradaki esnafa çıraklık yapmak istediğimizi söylediğimde biraz şaşırdılar. Bazı esnafları önceden tanıdığım için beni çırak olarak değil de usta olarak çalıştırmak istediler. Ben de kabul ederek işe başladım. Oğullarım da iki ayrı iş yerinde işe başladılar. Kısa sürede güzel işler başararak esnafla iyi ilişkiler geliştirdik.”

İki yıl sonra iki çocuğuyla kendi iş yerlerini açmaya karar verdiklerini belirten Ali Henko, ”Bakıcılar Çarşısı’nda küçük bir dükkan kiralayarak kendi iş yerimizi açtık. Türkiye’nin bir çok vilayetinden sipariş alan bir iş yerinin sahibi olduk. Gaziantep bize vatan oldu, kucak açtı, iş verdi ancak her gün, her an Halep’te yükselen çekiç sesleri arasında iş yerimi açmanın hayalini kuruyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here