balikcilarin-yuzu-gulmuyor-1450278575-19817121387

Gazianteplilerin kırmızı eti daha çok tükettiğini ifade eden balıkçılar o nedenle kentimizde fazla balık kültürü oluşmamasından yakındılar.

Türkiye’nin üç tarafı deniz ama balık fiyatları el yakıyor. Balık fiyatlarının yüksek olmasının en önemli nedenleri fiyat dengelerini tezgâh balıkçıları belirlemesi ve yasak avcılık olarak dikkat çekiyor. Havaların soğumasıyla artan balık fiyatları tüketiciyi zorladı. Uzmanlar tarafından sofralardan eksik edilmemesi tavsiye edilen balığın pahalı olması vatandaşın cebini yaktı.

BALIK FİYATLARI UÇTU

Ucuzken kapış kapış giden balıklar son günlerdeki fiyatlarıyla tavan yaptı. Özellikle geçen haftalarda 5 ile 7 lira arasında satılan hamsi 10 liradan satışa sunuluyor. Zaman zaman denizde yaşanan kuvvetli lodosların yanı sıra birçok balıkçının elinin boş dönmesi nedeniyle fiyatlarda artış yaşandığı açıklandı.

PAZARDA FİYATLAR NASIL?

Gaziantep Balık Pazarı’nda tezgahlarını onlarca çeşit balıkla açan esnaflar vatandaşların ilgisizliğinden şikayetçi. Deniz olmamasına rağmen balıkçılar, her gün 65 çeşit balığı tezgahlarına bin bir zahmetle getirdiklerini belirterek, vatandaşları balık tüketimine alıştırmaya çalıştıklarını söyledi. Gaziantep Balık Pazarı’nda satılan balık fiyatları ise şöyle sardalya 7 lira, hamsi 10 lira, istavrit 10 lira, uskumru 10 lira, palamut 10 lira, alabalık 10 lira, gümüş 20 lira, çupra 25 lira, levrek 25 lira, deniz levrek 30 lira, mezgit 30 lira, akya 30 lira, kaya barbun 45 lira, kaya balığı 50 lira, lagos 70 lira, kalkan 90-100 lira.

Ahmet Öğümsöğütlü: “Baba mesleği olan balıkçılığı 35 yıldır yapıyorum. Kış mevsimi olmasına rağmen balık satışlarımız çok durgun. Vatandaşlarımı balığı belli balıkçılardan alsın. Balık Pazarı’nda herkesin damak zevkine göre balık bulunuyor. Vatandaşlarımız daha çok ucuz balıkları tercih ediyor. Gaziantep’te ağırlıklı olarak etli yemekler tercih edildiği için balığa fazla ilgi yoktur. Bu sene denizden çıkan balık sayısı az olduğu için fiyatlar arttı, geçen sene 6 liraya sattığımız hamsiyi bu sene 10 liraya satıyoruz.”

İslam İsmet Alsaç: “25 yıldan beri balıkçılık yapıyorum, Gaziantep’te balıkçılık sektörü çok zayıf olduğu için balık alan insan sayısı çok az. Gaziantep’te balık kültürü tam anlamıyla oluşmadı. Çünkü şehrimizdeki insanlar kırmızı eti daha çok tüketiyorlar. Vatandaşlarımız en çok hamsi ve istavrit yiyor. Balık fiyatları her bütçeye uygun olduğu gibi her damak tadına da hitap ediyor. Pahalı balıklardan lagosun kilosu 75-80 lira, lüfer ise 55-60 lira arasında değişiyor.”

İbrahim Sessizoğlu: “Yaklaşık 25 seneden beri bu işle uğraşıyorum. Balıkçılık sektörünün durumu iyi değil. Gaziantep milleti etçil olduğundan dolayı balık kültürü fazla oluşmadığı için balığa rağbet gösteren çok az. Gaziantepliler yağmuru görmeden balığa fazla talep etmiyorlar. Havalar da sıcak gittiği için Dülükbaba’ya ve bağ evlerine gidip orada kırmızı et yiyorlar. Balık alanlardan hamsi, levrek ve çupra daha çok rağbet gösteriyorlar. Balık fiyatlarında sardalya 7 lira, hamsi 10 lira, çupra 20-30 lira, kalkanı ise 100 liraya satıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here