Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık,Irak’ta yaşanan gelişmelere ilişkin, “Sıkıntının başladığı günlerde, taşımada küçük çaplı sorunlar yaşandı ama şu anda sıkıntı yok” dedi.

Bartık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmelerin ardından “olağanüstü hal” ilan ettiklerini belirterek, rakamları izlediklerini ifade etti.

Irak ile ticari ilişkilerinin devam ettiğini ve bunu daha da geliştirmek istediklerini vurgulayan Bartık, Türkiye ve Gaziantep’in ihracatında, Irak’ın önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Irak’ın zaman zaman Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olduğunu hatırlatan Bartık, Gaziantep’in de en çok ihracat yaptığı ülkenin Irak olduğunu anımsattı. İhracatın yüzde 70’ini Kuzey Irak’a yaptıklarına dikkati çeken Bartık, şöyle devam etti:

“Sıkıntının başladığı günlerde taşımada küçük çaplı sorunlar yaşandı ama şu anda sıkıntı yok. Biz millet olarak eyyamcılığı seviyoruz. Ülke olarak yatırım ürünleri üretmiyoruz, tüketim ürünleri üretiyoruz. Böyle zamanlarda insanlar tüketim yapmayacak mı ? Tabii ki yapacak. Kuzey Irak’ta şu an kaos ortamı görmüyoruz. Alacaklar konusunda sorular geliyor, Körfez Savaşı’nda Gaziantepli ihracatçılarımız paralarını alamamışlardı. Ancak GTO’nun öncülüğünde bir formül bulundu ve herkes alacağını aldı. Şimdi böyle bir durum söz konusu değil, Irak’ın ithalat için Türkiye’den başka alternatifi görünmüyor. Gelişmeleri izlemek gerektiğini düşünüyorum. Önemli bir gerginlik olacağını düşünmüyorum.”

Irak’a ihracatın düşme ihtimaline de değinen Bartık, bu dönemde ihracat ivmesinin düştüğünü, ancak yıl sonu itibariyle Irak’a ihracatın geçen yılın üzerinde olacağını düşündüğünü vurguladı.

Bartık, “1 ya da 1,5 ay para gelişinde yavaşlama olabilir ama tüketimde zorunluluk var. Bu nedenle ihracatımız devam edecektir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here