Türk Eğitim Sen’den isim değişikliğine tepki

Eskiyen ve yıpranan Sakarya Ortaokulu yıkılarak yerine yenisi yapıldı. Yeni okulun ismi ise Feridun Oral Ortaokulu oldu.

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, Sakarya Ortaokulu’nun isminin değiştirilmesine tepki göstererek Valiliğe dilekçe verdi. Şube Başkanı Bekir Avan, Sakarya Meydan Muharebesini zihinlerimizde sürekli zinde tutan Sakarya Ortaokulu’nun isminin tekrar iadesini talep ettiklerini belirterek, Feridun Oral isminin yeni yapılan başka bir okula verilmesini istedi.

YENİ BİR OKULA VERİLSİN

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan,Gaziantep Valiliği’ne verdikleri dilekçede, “Şahinbey ilçesinde Sakarya Ortaokulunun oldukça önemli bir tarihi zafer ismi taşıması, ilimizde değer görmesi ve şanlı tarihimizin yaşatılması oldukça önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlara ait açma kapatma ve ad verme yönetmeliğinin öğretim kurumlarına verilecek adlar madde 9-Öğretim kurumlarına yurt içinde ve yurt dışında önemli zaferlerin kazanıldığı yerlerin adları hükmü gereğince şanlı tarihimizde yer alan Sakarya Meydan Muharebesini zihinlerimizde sürekli zinde tutan Sakarya Ortaokulu”nun isminin tekrar iadesini talep ediyoruz. Feridun Oral Ortaokulu’nun ismi ilimizde yeni bir okula verilmesi imkanı varken, Sakarya Ortaokulu isminin belli bir bağış karşılığında değiştirilmesi durumuyla ilgili tarihimize ve ecdadımıza karşı sorumluluğumuzu hatırlatmak isteriz. İlimiz şahinbey İlçesi Sakarya Ortaokulu’na isminin bahsi geçen yönetmeğin ilgili maddesi gereğince tekrar verilerek yaşatılmasını istiyoruz” dediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here