IMG_20140426_174245

Gaziantep Özel Yaşam Hastanesi tarafından, vatandaşlara kulak rahatsızlığından oluşabilecek baş dönmeleri hakkında seminer verildi.

 

Özel Yaşam Hastanesinde gerçekleşen baş dönmesi bilgilendirme semineri, Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzman Doktoru Pelin Arıcı tarafından verilirken seminere çok sayıda vatandaş katıldı. Pelin Arıcı, “Baş dönmesini engelleyen, denge sistemimizi oluşturan bir sürü farklı organ, farklı mekanizma vardır, kulak bunlardan biri. Bunun dışında beyinle ilgili problemler, gözle ilgili problemler hepsi baş dönmesi yapabilir. Bugün ayrıntılı olarak baş dönmesi ve iç kulakla ilgili bilgiler vereceğim. Hastayı yatağa düşürüp, gözleri dahi açamayacak kadar getirmekle beraber çok hafif kaymayla beraber itilme hissi, gözleri hafif kararma gibi bir durum yaşamasıdır” dedi.

 

Çok geniş bir yelpazesi olan, tıp dilinde baş dönmesini ‘vertigo’ diye adlandırıldığını ifade eden Arıcı, şöyle devam etti:

 

“Vertigo dönmek çevremizin ve beyinin dönmesi anlamına geliyor. Bunun hafif bir formu disinız dediğimiz sersemlik hissi, buda aslında bir denge bozukluğu, bir çeşit baş dönmesidir. Baş dönmesi oda, çevre, beyninizin dönmesi aslında bunların hareket etmesi değil, yerden ayakların kayma hissi gibi olanlar bu değildir aslında. Bu bir ilizyondur, sizin algıladığınız bir ilizyondur. Baş dönmesi sık görülen bir rahatsızlıktır ve endişe verici bir durumdur hasta açısından, denge kaybının yaşanması, düşme korkusu, bulantı kusmanın eşlik etmesi, bazen de yataktan kalkmaz hale gelmeniz hakikaten endişe verici bir durumdur. Gelişmiş ülkelerde hemen hemen insanların yüzde 90’ı hayatlarında en az bir defa bu baş dönmesi probleminden dolayı doktora başvurmakta. Bizim bazı yaptığımız testlerde hasta bir çizgi üzerinde yürüyemez, sağa ve sola sürekli yanlamalı oluyor.”

 

Dengenin bozulması baş dönmesi yaptığını kaydeden KBB Uzmanı Arıcı, “Çok karmaşık çok fazla organın yer aldığı bir durum. Araştırıldığında her hangi bir hastalık baş dönmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı baş dönmelerinde sadece KBB hekimine değil, bu organları etkileyen mesela gözde bir problem varsa göz doktoruna, beyinde bir sorun var ise nöroloji uzmanlarına gidilmesi gerekir. Bu rahatsızlık birçok farklı branşlarda değerlendirilmesi gereklidir”şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here