5274

Panel açılış konuşması yapan Birlik Vakfı Gaziantep Şube Başkanı M.Fatih ASLAN ; “değerli misafirler, Birlik Vakfı Gaziantep Şubesi olarak, Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz “başkanlık sistemi” panelimize hepiniz hoşgeldiniz .

Birlik Vakfı Gaziantep Şubesi “Başkanlık Sistemi” konulu panel düzenledi. Kritik seçime günler kala düzenlenen panel Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Yavuz COŞKUN’un moderatörlüğünde, Araştırmacı- Yazar Sayın Mustafa YAZGAN, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili adayı Sayın Abdulhamit GÜL, Ak Parti Gaziantep Milletvekili adayı Sayın Canan CANDEMİR ÇELİK, Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. M.Tevfk GÜLSOY ve Eğitimci Sayın Selahattin ŞİMŞEK’İN  konuşmacı olarak katılımıyla Gaziantep Üniversitesi AKM konferans salonunda düzenlendi.
Panel açılış konuşması yapan Birlik Vakfı Gaziantep Şube Başkanı M.Fatih ASLAN ;  “değerli misafirler, Birlik Vakfı Gaziantep Şubesi olarak, Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz “başkanlık sistemi” panelimize hepiniz hoşgeldiniz .Son zamanlarda Türkiye de iktidar yapısında değişim için gündeme gelen ve uygulanabilirliği konusunda leyhte ve aleyhte çok tartışılan başkanlık sistemi, istikrarı sağlamak, yasama bağımsızlığını arttırmak ve güçlü bir yönetim oluşturulması bakımından diğer sistemlerden üstün görülmektedir.    En önemlisi de halk kendi iradesiyle yöneticisini seçecektir. Kanımca Bu yönüyle bakıldığında, başkanlık sistemi tartışılanın aksine diktatörlük değil özgürlüktür. Değerli misafirler, panelin başkanlık sistemi konusunda sizleri aydınlatacağına inanıyorum. Bu duygularla değerli panelistlerimize, sayın rektörüme ve siz katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. “şeklinde konuştu.
Moderatör Sayın Coşkun’un sorusu üzerine söz alan Sayın Mustafa Yazgan geçmişten bugüne yaşanan olaylara değinerek bugün halkın huzuru ve ülkenin ilerlemesi istikrar ve güçlü Türkiye için başkanlık sisteminin şart olduğunu, ifade ederken, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit GÜL, “Başkanlık sisteminde, yasama yürütmeyi yürütmede yasamayı denetler. Halkta bunların her ikisini denetler. Bu sebeple başkanlık sistemi halka yetki veren bir sistemdir. Başkanlık sisteminin Recep Tayyip Erdoğan’a yetki vermek için istendiğini söyleyenler ve bu sebeple karşı çıkanların şunu bilesini isterim Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şuanda ki yetkisinden daha üstün bir yetkisi olmayacak. Zaten Cumhurun reisi, şuanda da bütün yetkilere sahip. Bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın.” Şeklinde konuştu. Gaziantep Ak Parti milletvekili adayı ve  Anayasa Komisyon  üyesi Canan Candemir Çelik ise olarak  82 Anayasasının günümüzden çok uzaklaştığını, kadın erkek eşitliği ile ilgili tek bir madde bile bulunmadığını bunun içinde geri kalan dar kalıplı bir anayasadan kurtulup yeni bir sistem ve yeni bir Anayasanın şart olduğunu ifade etti. Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. M.Tevfik Gülsoy Türkiye’de tartışma ortamının engellediğini ifade ederek, “kavram kargaşası oluşturarak gerçek konudan uzaklaşıyoruz. Biz anayasayı yanlış değerlendiriyoruz. Bir ülke kendi şeklini alır, yönetim biçimini oluşturur, anayasalar ise onu düzenler. Başkanlık sistemi de parlamenter sistemde meşruiyetini halktan, devlet varlığını hukuktan ve adaletten alır. Anayasa kötüye kullanılırsa uzmanlar bile farkına varamaz. Bunu önlemek içinde en kesin yol başkanlık sisteminin gelmesidir.” Diye ifade etti. Panelde son konuşmayı yapmak üzere söz alan eğitimci sayın Selahattin Şimşek, ” bizler kardeşiz, biriz beraberiz. Bu birliğin bozulmasını engellemek ve güvenilir bir ortam yaratmak için doğru eğitim vermek şarttır. Kültür emperyalizmini zorla empoze etmeye çalışıyorlar bunlara izin vermemeliyiz.  Benim siyasi bir görevim yok fakat benim davam var. Bu ülkenin kardeşliğe birbirimize destek olmaya ve bu davada Türkiye’yi önemli yerlere taşıyan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet, minnet borcum var. Bu ülkede yaşayan her vatan severin, bu meydan muharebesinde eski günlere dönmememiz için elini taşın altına koyması gerekmektedir.” Dedi. Ve hediye takdiminin ardından panel sona erdi.

 

REFERANS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here