Türkiye’nin Suriye sınırında IŞİD terör örgütüne karşı gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu’na Gaziantep’in Ak Parti ve CHP milletvekillerinden tam destek geldi. Türkiye’nin birçok ilinde kanlı saldırılarda bulunan IŞİD terör örgütü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Özgür Suriye Ordusu’na havadan ve karadan destek vermesi ile sınırlarımızdan uzaklaştırılacak. Dün sabaha karşı başlatılan operasyonlardan haberdar olduklarını söyleyen Ak Parti ve CHP milletvekilleri, operasyon gerekçesi olarak Türkiye’nin güneyinde devlet yapılaşmasına gidilmesini, sınır ihlallerini ve Türkiye genelinde ardı önü kesilmeyen kanlı saldırıları gösterdi. Operasyonların sınır kenti Gaziantep’e nasıl yansıyacağını değerlendiren milletvekilleri tüm detayları Güneş Gazetesi’ne değerlendirdi. 

KONUKOĞLU DESTEK VERDİ

Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında düşüncelerini paylaşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu; “Allah, Fırat Kalkanı operasyonunda kahraman Türk ordumuzun yardımcısı olsun. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olsun” ifadelerini kullandı. 

OPERASYONLAR DEVAM ETMELİ

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Türkiye’nin sınır güvenliği için Carablus’a düzenlenen operasyonu desteklediklerini belirtti.  Bartık, yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önderliğinde sürdürülen “Fırat Kalkanı Harekatı”nın bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Karkamış ilçesinde sabaha karşı başlatılan operasyonun ülke bütünlüğü açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Bartık, “Hükümetin aldığı bu kararı yerinde buluyorum. Türkiye Cumhuriyetini hedef alan saldırılar karşısında sessiz kalınamazdı. Ülkemizin terör örgütlerinden temizlenmesi için bu operasyonların devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle TSK’nın başlattığı operasyonun bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. TSK’nın başarılı operasyonlara imza atmasını umut ediyorum” ifadelerini kullandı. Karkamış’ta yaşayan vatandaşların da operasyon tamamlanana kadar güvenli bölgelerde kalması gerektiğini ifade eden Bartık, “Bir tek vatandaşımızın dahi burnunun kanamasına gönlümüz razı olmaz. Bu nedenle operasyon bitene kadar Karkamışlı hemşehrilerimizin güvenli noktalarda bekletilmesi gerekiyor. Operasyonda görev alan TSK mensuplarına başarılar diliyorum. Allah ordumuzu muzaffer kılsın” diye konuştu.

Dimdik durmak zorundayız

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü IŞİD’in sınırlardan temizlenmesi için başlatılan Fırat Kalkanı harekatının önemli bir karar olduğunu açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz yaptıkları yazılı açıklamada Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne kasteden her türlü oluşumun ve terör gruplarının bertaraf edilmesi gerektiği, bunun için milletçe TBMM’nin, hükümetin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet mensuplarının yanında yer alacaklarını ifade etti.  Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz başkanlar kurulu adına yayınladıkları ortak mesajda, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölünmez bütünlüğü, bağımsızlığı, milli birlik ve beraberliği her şeyin üzerindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla sabaha karşı başlatılan Fırat Kalkanı harekatının başarıyla sonuçlanmasını, bölge barışına katkılar sağlamasını diliyorum. Rabbim ordumuzu ve Mehmetçiklerimizi muzaffer kılsın. Türkiye’nin vatan bütünlüğüne yönelik eylemlerini arttıran ve ülkemizin birçok kentini kana boyayan bu teröristlerin içeriden ve dışarıdan temizlenmesi ülke huzurumuzun sağlanması için büyük önem taşıyor. Dualarımız ordumuz için, dualarımız Mehmetçiklerimiz için. Milletçe ordumuza dua edelim, evlatlarımızın bu amansız savaştan muzaffer çıkması için gerekli desteği verelim. Vatanımıza sahip çıkmak, vatanımıza yönelen her türlü bölücü, yıkıcı, yok edici hareketler karşısında dimdik durmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

SINIRLARIMIZIN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ’i temizlemek amacıyla başlattığı askeri harekatı desteklediklerini açıkladı.  GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yaptığı açıklamada TSK önderliğinde sürdürülen Fırat Kalkanı harekâtının bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi ve Ortadoğu Coğrafyasında barışın yeniden tesis edilmesi adına büyük önem arz ettiğini söyledi. Gaziantep’in Karkamış ilçesine sınır komşusu olan Cerablus’un terör örgütünün Türkiye ile doğrudan temas kurduğu Suriye topraklarındaki son nokta olduğunu kaydeden Tiryakioğlu, “ Ülkemizin ulusal güvenliğinin korunması ve dünyanın terör belasından arındırılması için Suriye topraklarında yuvalanan tüm terör örgütlerinin tek tek temizlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda TSK’nın Cerablus’a yönelik başlattığı temizlik harekâtı bu sürecin en önemli ayağını oluşturmaktadır” şeklinde konuştu. Özellikle Gaziantep’in sınır güvenliğinin tam olarak sağlanması adına başlatılan ve koalisyon güçlerinin de destek verdiği Fırat Kalkanı harekatının sonuna kadar arkasında ve destekçisi olduklarını belirten Tiryakioğlu, bu yolda tüm imkanlarını seferber etmeye de her zaman hazır olduklarını ifade etti. Harekatta görev alan tüm TSK mensuplarına vatani görevlerinde üstün başarılar dileyen Tiryakioğlu, “TSK’nın Cerablus ’ta yürüttüğü terör örgütlerini süpürme operasyonunun büyük bir başarıyla amacına ulaşacağına inancımız tam. Yüce Allah şanlı ordumuzun yar ve yardımcısı olsun. Ensar ülke Türkiye’nin yıllardır kan ve gözyaşının dinmediği bu coğrafyada başlattığı büyük temizlik harekatı, mazlum halkların yaşadığı bu topraklara inşallah yeniden barışı ve huzuru getirecektir. Ortadoğu’da yuvalanan terör örgütlerinin yok edilmesi aynı zamanda tüm Dünyada terör defterinin de uzun yıllar tarihe karışmasına katkı sunacaktır. Bu nedenle ülkemizin başlattığı ve kararlılık yürüttüğü bu harekata tüm dünya uluslarının destek vermesi ve gerekli fedakarlığı göstermesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki terör sadece bu coğrafya için değil tüm dünya için büyük bir tehlikedir ”diye konuştu. Özgür Suriye Ordusu’na destek sağlanarak IŞİD ve PYD’nin sınırdan silineceğini anlatan Gaziantep Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer, şu açıklamalarda bulundu, “Türkiye’nin güvenliği her zaman ön plandadır. Cerablus’ta IŞİD’in oluşu ve tekrar gittiği zaman yerine PYD’nin gelmesi yönünde ciddi endişeler vardı. Bunun önlenebilmesi için Türkiye’nin bu alana müdahale  etmesi gerekiyordu. Özgür Suriye ordusunun Cerablus’u ele geçirmesi gerekiyordu. Bu bağlamda yapılan kontrollü ve kısa bir harekat. IŞİD için bu operasyon kesin çözüm olmaz ancak IŞİD gibi bir belayı sınırlarımızdan kovmak ve onu uzak ülkelere sürmek ülkemizin güvenliği açısından son derece önemli”.

İSTİHBARAT SAĞLAM, GÜVENLİK ARTTIRILDI

Fırat Kalkanı operasyonunun gerçekleştirilmesi ile yurt çapında önemli istihbaratlar alındığını ve güvenlik seviyesinin yükseltildiğini söyleyen Uzer, “Gerek Gaziantep’te gerek diğer illerde istihbarat konusunda sıkı denetimler yapıyoruz. Güvenlik önlemlerimizi de en iyi şekilde oluşturduk. Çünkü hain terör örgütleri her daim sıkıştıklarında yeni bir saldırı alanı bulmaya çalışıyorlar. Buna fırsat vermeden onların köklerini kazıyacağız” açıklamalarında bulundu. 

FIRAT KALKANI SINIRI TEMİZLEYECEK

Fırat Kalkanı operasyonu ile Özgür Suriye ordusuna destek verilerek sınırın IŞİD ve PYD’den temizleneceğini belirten Gaziantep Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer, “Uzun zamandan beri Cerablus ve Karkamış arasında önemli bir sorun yaşanıyordu. Karşı tarafın IŞİD tarafından ele geçirilmesi Türkiye’yi rahatsız ediyordu. Bununla ilgili uzun zamandır hazırlıklar yapılıyordu. Uygun bir zaman bekleniyordu bu konuda haberdardık. Özgür Suriye ordusundan Türkiye’ye geçen ve buradan Cerablus’a geçen yaklaşık 2 bin özgür Suriye ordusu üyesine Türk Silahlı Kuvvetleri havadan ve karadan destek verdi. Burada başta Türkiye’nin sınır güvenliği hedefleniyor. Öte yandan da Fırat’ın batısı ile ilgili açıklanan bir kırmızı çizgimiz vardı. PYD’nin bu sınırı aşması operasyonun başlatılması için bir diğer neden. Şu anda önemli sayılacak bir ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu gerçekleştiriliyor. Kendi sınırımızda yaklaşık 50 Kilometre uzaklıkta” . 

TÜRKİYE MEŞRU MÜDAFA HAKKINI KULLANDI

Sınır hattının ihlal edilmesi ile Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanmaya başladığını aktaran Koçer, “Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanmıştır. Gerek sınır ihlalleri gerekse ilçelerimize atılan havan topları gerekse Türkiye’de gerçekleştirilen terör saldırılarına karşı meşru müdafaa hakkını kullandık. Türkiye’ye hangi ülkenin ne diyeceği çok da umurumuzda değil artık. Türkiye kendi planını kullanıyor. Devletin şefkatli yüzü kadar kudretli yüzü de var. Bugün kudretimizi gösterme zamanı. Türkiye bu operasyonlarla sınır güvenliğinde yeni bir dönemi başlatmış olacak” dedi. 

SIZMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Cerablus’un sınır hattı olmasından dolayı sızmaların yaşandığını ve ülke güvenliğini tehlikeye soktuğunu anlatan Koçer, “Cerablus ilçemize sıfır noktasındayız. Dolayısı ile Türkiye’ye oradan çeşitli sızmaların olduğu bilinen bir vakaydı. Bu kadar yakınımızda olan bir ilçenin IŞİD’in elinde olması  ve orada güvenliğin sağlanması gerekiyordu. Operasyonları gerçekleştirdiğimiz için sınır kentte olmamız dolayısı ile üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Gerekli istihbaratlar da sağlanmıştır” şeklinde konuştu. 

YENİ DEVLET YAPILANMASI DOĞRU DEĞİL

Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde yeni yapılanmaya çalışan bir devlet anlayışına sıcak bakılmayacağını söyleyen Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, “Cerablus’a yapılan operasyonlar son derece doğrudur. Bizim kırmızı çizgilerimiz belirlidir. Fırat’ın batısı ile ilgili öteden beri söylediğimiz belli. Ayrıca biz ülkemizin güneyinde ve Suriye’nin kuzeyinde devlet yapılanmasına doğru bakmıyoruz. Ona karşı olduğumuzu Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini öteden beri söylüyoruz” ifadelerine yer verdi. 

OLASI GÖÇ DALGASININ DA ÖNÜNE GEÇİLDİ

Hem sınır güvenliğinin sağlanması hem de olası göç dalgasının engellenmesi adına gerçekleştirilen bir önemli bir operasyon olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Büyük bir göç dalgası ile de karşı karşıya kalacağız. Bunun önüne geçmek adına yaptığımız hareket son derece doğrudur. IŞİD’e büyük bir darbe vurulacaktır. Ülke olarak hiçbir ülkenin sınırında gözümüz yoktur. Fırat kalkanında bölge insanı için yapılan bir harekettir. Yeni bir devlet yapılanmasını müsaade etmeyeceğiz. Güvenli bölgeyi oluşturduktan sonra orada bir işimiz yok, hak sahipleri kimse oranın sevk ve idaresini de onlar yapacak” şeklinde konuştu. 

DEVLET YAPILAŞMASINA GİDİLİYORDU

Türkiye’nin güneyinde Suriye’nin kuzeyinde adım adım devlet yapılaşmasına gidildiğini açıklayan  Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Türk silahlı kuvvetleri Cerablus’a girdi. Türkiye’nin güneyine Suriye’nin kuzeyine bir devlet yapılaşması kabul edilemezdi. Gaziantep’teki terör saldırısı bardağı taşıran son damla olmakla birlikte oradaki yapılaşmanın hızla ilerlemesi de etkili oldu. IŞİD’in DAEŞ’in güçlü bir şekilde Cerablus’ta bulunması DAEŞ ile PYD arasındaki çok ciddi bağları gördük. Savaşılıyor gibi yapılıyor ama ortada değiş tokuş yapılıyor ölü yok. Adım adım devlet yapılanmasına gidiliyordu. Şu anda bölgede 81 nokta yok edilmiş durumda” dedi.

SURİYE VE IRAK KAYNAK OLARAK KULLANILIYOR

Bu zamana kadar sivrisinekle uğraşıldığını ve bu operasyonla bataklığın kurutulacağını söyleyen Erdoğan şu açıklamalarda bulundu, “Yapılan operasyonlar yeni saldırılara meyil verir mi diye düşünmemek gerekli. Saldırılar zaten her zaman oluyor. Şu ana kadar uğraştığımız olay oradan gelen sivrisineklerdi. Biz bu zamana kadar sivrisineklerle uğraştık ama şimdi bataklığı kurutmak için harekete geçtik. PKK’nın, PYD’nin DAEŞ’in kaynağı şu anda Suriye ve Irak oldu. 

ÖNGÖRÜLÜ OLMAK GEREKİYORDU

Hükümetin Suriye politikasında öngörülü davranamadığını ve toprak bütünlüğünün şu günlerde risk altında olduğunu vurgulayan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, “Ülkemizin toprak bütünlüğü her şeyin önündedir. Ülkemizin toprak bütünlüğü kadar Suriye’nin de toprak bütünlüğü bizim için önemli. Maalesef bizim hükümetimiz yıllar öncesinden bu konuyla ilgili öngörü sahibi olamadı. Savaşın her türlüsüne karşıyız ancak sınırlarımız ülke güvenliğimiz söz konusu olduğunda da mutlaka karşılığını veririz. Şu anda yapılan operasyonların gerekçesi de budur. Öngörülü olmak gerekiyordu. Bu işlerin dışında yer almak gerekiyordu” dedi. 

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR

Gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda yaralıların da şehitlerin de olabileceğine dikkat çekerek toprak bütünlüğünün daha önemli olduğuna dikkat çeken Ekici, “Gaziantep bu operasyonlardan da tatbikî de yara alacak. Yaralılarımız da olacak şehitlerimiz de. Ama söz konusu olan ülke bütünlüğüdür. Dün Karkamış ilçemize 9 tane füze düştü. Toprak bütünlüğümüze yapılmış bir saldırıdır” açıklamalarında bulundu.

SINIRLARIMIZ HİÇE SAYILDI

Sınırda yer alan IŞİD terör örgütünün ülke güvenliğini hiçe saydığını ve sınır belirlenen sınır hattına tacizlerde bulunulduğunu söyleyen CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, “Karkamış’a 9 tane roket düşüyor. Topraklarımız sınırlarımız hiçe sayılıyor. Bu konuda da kararlı bir şekilde toprak bütünlüğümüz için harekete geçmemiz zorunlu oldu.  Topraklarımıza yapılan saldırıyı kaldıramayız. Ülke genelinde yapılan tüm saldırılar düşünüldüğünde bir de Gaziantep’e yapılan son kanlı eylemi düşündüğümüzde operasyonun haklılığını görüyoruz. Sınır güvenliği konusunda kesinlikle önlem alınmalı. İstihbarat konusuna çok daha fazla önem vermemiz gerekiyor. İstihbarımız sağlam olmuş olsaydı belki de Gaziantep’te o hain saldırı gerçekleştirilmemiş olacaktı” dedi. AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here