enerji bir-sen-1540013299

Daha önce bir çok projeyle adından söz ettiren Ali Yücel, çalışma ve ziyaretlerine ara vermeden devam ediyor.

Enerji Bir-Sen TBMM Enerji Komisyonu Başkanı, Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette, Enerji Bir-Sen heyeti adına Gaziantep’teki Enerji sorunları dile getiren Enerji Bir-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Ali Yücel,” kentin Enerji sorunlarının çözümü için bu sektördeki tüm kurum ve kuruluşların işbirliği önem arz etmektedir.” dedi.

 

Daha sonra da sendikal çalışmaları hakkında bilgi veren Yücel, 2015 yılında yapacakları toplu sözleşmeyi siyaset ve grev hakkıyla taçlandırılmak istediklerini ifade ederek, Geçtiğimiz yıl TEDAŞ’ın tamamen EÜAŞ, Gayrimenkul A.Ş. ve TKİ’nin kısmen özelleştirilmesiyle 2500’e yakın üye kaybı yaşadıklarını, ancak tüm olumsuzluklara rağmen günden güne büyüyen bir sendika olduklarını söyledi.

 

 

Toplu sözleşme Kazanımlarımız

 

 

Yücel,  Enerji Bir-Sen olarak hizmet kolumuzda bu güne kadar önemli kazanımlar elde ettiklerini vurgulayarak  2010 yılında Genel Yetkili sendika olduk. Bugüne kadar  1. Toplu Görüşme ve  2 .Toplu Sözleşme dönemlerini geçirdik. Yetkiyi aldığımız günden bugüne; Sözleşmeli Personelin  eş ve çocuk yardımından faydalandırılması, aile yardımında çocuk sayısı sınırlaması kaldırılması, sözleşmeli personelin mazeret, refakat, hastalık izinleri ile ücretli veya ücretsiz izinleri hakkında kadroları ekli 1 sayılı cetvelde gösterilen personelin tabi olduğu hükümler uygulanmasını, Sendika üyesi kamu çalışanlarına toplu görüşme pirimi verilmesi sağladık. KİT’lerde kıdem ücreti uygulamasını standart hale getirilmesi ve  seyyar görev tazminatında bölge sınırı uygulamasının kaldırılmasını sağladık. KİT’lerde konut kira bedelini KDV oranında indirdik, KİT lojman kiralarının % 85 oranında uygulanarak, %15 oranında kira indirimi yapılmasını sağladık. Belediye mücavir alanı dışındaki lojmanları ücretsiz hale getirilmesi, Koruyucu Giyim, Koruyucu Gıda Yardımı, Ücretsiz Okul Servisi ve Sosyal Servis hizmeti gibi önemli kazanımlar elde ettik. Bunların yanından İtfaiyecilere sınıf değişikliği ile maaş artışı, 4/C li personele iş güvencesi, 4/C’li personele memurların tabi olduğu mevzuat hükümleri çerçevesinde eş ve çocuk yardımı verilmesini sağladık. Son yaptığımız Toplu Sözleşme ile Sondaj kamplarında görev yapan MTA personeline ücretsiz yemek yardımı verilmesi, Sümer Holding personelinden, işsizlik sigortası primi kesintisi uygulamasına son verdik. TEİAŞ yük tevzi çalışanlarına  50 TL ek ücret, Enerji hizmet kolunda normal mesai saatleri dışında vardiyalı çalışan personele servis hizmeti sağladık.  Nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması, bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında görev yapan personele servis hizmeti gibi onlarca kazanım elde ettik.’’

 

 

Toplumsal olaylara duyarsız kalmadık, kalmayacağız

 

 

Yücel, sendikal faaliyetlerinin yanı sıra toplumsal olaylara hiçbir dönemde duyarsız kalmadıklarını belirterek,

 

Yeniden Büyük Türkiye ve yeni bir medeniyet inşası için önyargılardan sıyrılarak, konuşarak, tartışarak, empati ve özeleştiri yaparak bir çok sorunların aşılacağını, Bin yıllık birlikte yaşama iradesini ve kardeşliği daha da güçlendirme, demokratik hak ve özgürlükler temelinde terör sorunu, inanç özgürlüğü, eşit yurttaşlık gibi kronik sorunları çözme sürecinin, kararlılıkla, ortak akılla ve silahtan arınmış bir zeminde sürdürülmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

 

İslam Coğrafyasında başımızı nereye çevirsek bir yetimin feryadını, bir mazlumun isyanını duyuyoruz. İnsanlığın ortak huzurunu tehdit eden şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakmasını, Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların bir an önce sona ermesini, acı kayıpların, trajedilerin son bulmasını temenni ediyoruz.  

Emperyalizm ve işbirlikçileri olan diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan saldırılarına, baskı ve zulümlerine karşı tavır almak hepimizin görevidir. Müslümanların kendi aralarında birlik ve dayanışmayı tesis ederek;  topyekûn İslâm dünyasının içinden geçmekte olduğu bu zorlu süreçten, bir an evvel kurtulmasını ümit ediyoruz.” dedi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren TBMM Enerji Komisyonu Başkanı, Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu , STK’ların görüşlerine her zaman değer verdiklerini ve kapılarını her zaman STK temsilcilerine açık olduğunu ifade ederek Enerji Bir-Sen heyetine ziyaretten dolayı teşekkür etti