Kurban Bayramı’nın gelmesi ile birlikte kurban satışlarından, mangal kömürüne, bıçak satışlarından mangal ve ızgaralara kadar birçok sektöre canlılık geldi. Vatandaşlar, bayram ihtiyacını gidermek için esnaflarda kuyruk oluştururken, uzun zamandır satış yapamayan esnafların yüzleri ise bu kez güldü.  Kurban Bayramı, bereketi ile birlikte geldi.

Kurban Bayramı’nda kurbanlık kesecek vatandaşların ilk önce uğrayacağı yer kale altı oluyor. Kale altında kurban kesiminde kullanılacak bıçaklara, pişirilecek mangal ve kömürüne kadar çok sayıda araç gereci bulmak mümkün. Kale altı esnafı şu günlerde yoğun mesai yapıyor. Vatandaşlar ise kurbanlık için aradığı her şeyi kale altında bulmaktan memnun.

BIÇAKÇILAR MEMNUN

Bayramda kurban kesecek vatandaşların ilk durukları bıçakçılar oluyor. Vatandaşlar kurbanını rahatça kesebilmek için bıçaklarını şimdiden bilenmeye başladı. Vatandaşlar bıçaklarını biletmek için yoğun ilgi gösterince haliyle uzun kuyruklar da oluştu. Bıçak başı iki liradan bileme yapan ustaların yüzü de cebi de güldü. Bayram öncesinde işlerin aşırı derecede canlandığını belirten Bıçakcı Murat Demir, “Bıçakların bilenmesi 2 lira. Satırların bilenmesi ise 4 lira. Bilenmiş bıçakların satışı 6 lira ile 20 lira arasında. Bilenmiş satırların fiyatı ise 15 lira ile 45 lira arasında değişiyor. Vatandaşlar bıçaklarını biletmek için son günü  beklemesin istiyoruz. Şimdiden bile yüzlerce bıçak sırada. Kurban kesimine yetişmeyebilir. O yüzden vatandaş elini çabuk tutmalı” dedi.

MANGAL KÖMÜRLERİ PATLADI

Kesilen kurbanların etlerini pişirmek için kömür arayan vatandaşlar adresi kale altındaki kömürcülerde alıyor. Kurban etlerinin pişirilmesinde en kaliteli kömür türünün çelik kömür olduğunu açıklayan mangal kömürcüsü Doğan Özkaleli, “Çelik kömürleri kurban etleri için en uygun olan kömür çeşididir. Kilosunu 2. 50 kuruştan satıyoruz. 5 kiloluk poşetler halinde 12. 50 kuruşa vatandaşa sunuyoruz. Gaziantep’te mangal kömürü satışı normal zamanlarda da iyiydi ancak kurban bayramı zamanında çok daha iyi oluyor. Vatandaşlar daha çok meşe ve çelik kömürünü tercih ediyor. Gaziantep’e gelen mangal kömürlerinin çoğu Konya ve Niğde’den geliyor. Kurban kesen her ev illaki kömür alıyor. Satışlardan bir hayli memnunuz” ifadelerine yer verdi.

MANGAL, IZGARA VE ŞİŞLER YOK SATIYOR

Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların etlerini afiyetle yemek isteyen vatandaşın en büyük uğrak yerlerinden birisi de mangal, ızgara ve şiş satış noktaları oluyor. Vatandaş kesmiş olduğu kurbanın etini yemek için bir miktar daha para harcamak zorunda. Çoğu ürününün kendi imalatları olduğunu ve her bütçeye uygun mangal, ızgara ve şiş satışlarının mevcut olduğunu söyleyen esnaf Mehmet Ateş, “Mangallar 10 lira ile 150 lira arasında fiyat değişikliği gösteriyor. Izgaralar 7 ila 8 lira arasında. Şişlerin tanesi ise 0.50 kuruş ile 1. 50 kuruş arasında. Sa tışlarımız çok iyi. Ürünlerimizin çoğu kendi imalatımız. Ürünler içinde en çok şiş satışı yapıyoruz. Müşterinin isteği üzerine özel yapım mangal, ızgara ve şişler de yapabiliyoruz” açıklamalarında bulundu.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here