Bayram öncesi “tatlı” hazırlık

Gaziantep'te bayram öncesi tatlı hazırlık“Gaziantep’te, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala yurtiçi ve yurtdışından sipariş edilen ‘Antep Baklavası’nın üretimi için hummalı çalışma var. Baklavaların bayrama hazır olduğunu söyleyen baklava ustası Şirvan Payaslı, “Her yerde baklava yapılıyor ama Gaziantep’te yapılan baklavanın yerini hiçbirisi tutmuyor” dedi.”

Gaziantep’te, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala yurtiçi ve yurtdışından sipariş edilen ‘Antep Baklavası’nın üretimi için hummalı çalışma var. Baklavaların bayrama hazır olduğunu söyleyen baklava ustası Şirvan Payaslı, “Her yerde baklava yapılıyor ama Gaziantep’te yapılan baklavanın yerini hiçbirisi tutmuyor” dedi.

Baklavası ve fıstığıyla ünlü Gaziantep’te, baklava üreticileri Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala yurt içi ve yurt dışından gelen siparişleri yetiştirmek için gece-gündüz çalışıyor. Hamuru merdaneyle adeta kağıt haline getiren ustalar, yufkayı tek tek tepsiye yerleştiriyor. Üzerine tereyağı ve fıstık dökülen baklava, odun ateşinde yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra şerbeti dökülerek müşteriye sunuluyor. Bayram nedeniyle ‘tatlı’ mesaisi yaptıklarını ifade eden 37 yıllık baklava ustası Şirvan Payaslı, “Gaziantep denince; fıstığıyla özdeşleşmiş Antep Baklavası akla geliyor. Her zaman olduğu gibi yurt dışı ve yurt içine satışlarımız oluyor. Bütün esnaf bayrama son 3 gün kala yoğun çaba sarf ediyor, baklava yetiştirmeye çalışıyor. Talepler çok olduğundan hummalı çalışma var. Müşterilerin isteği üzerine her yıl olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanına baklava gönderiyoruz” diye konuştu.

Gaziantep’te yapılan baklavanın başka bir yerde aynı tatta yapılamadığını ifade eden Payaslı, “Bayram öncesi yoğun bir tempo ile çalışıyoruz. Bayramda misafirlerini ağırlamak isteyenlerin özel tatlı isteklerini karşılamaya gayret ediyoruz. Bu yıl satışlar önceki yıllara rağmen düşük fakat buna rağmen çift vardiya çalışarak baklava siparişlerine yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here