Şahinbey Belediyesi, vefatının 56’ncı yılında Şehreküstü Konakları’nda Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretlerinin hayatını ve onlarca dile çevrilen muazzam şaheseri olan Risale-i Nur’ların telif ve neşir yıllarının anlatıldığı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Şahinbey Belediyesi tarafından organize edilen, ‘Birinci Said ve Yeni Said Dönemleri Risale-i Nur’un Telif ve Neşir Yılları’ isimli Bediüzzaman Said-i Nursi’yi anlatan sergi, Şehreküstü Konakları’nda 8- 12 Nisan 2016 tarihine kadar tüm misafirlerini konuk etmek için açık olacak. Ev sahipliğini Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yaptığı açılış törenine Bediüzzaman Said-i Nursi’nin talebesi Mehmet Fırıncı, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hakan Kurt, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Yazar Necmettin Şahiner, Barla Platformu Başkanı Sait Yüce, Şehit Aileleri Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hamza Bayındır ve vatandaşlar katıldı.

BİR ZAMANLAR YASAKTI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bir zaman yasak olan kitapların şimdi devlet eliyle basıldığını ve rahatlıkla okunabildiğini ifade etti. Büyük islam alimi Bediüzzaman Said-i Nursi’nin hayatını ve Risale-i Nur’u mercek altına alan sergimize Şahinbey Belediyesi olarak ev sahipliği yapmanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. Sergimiz, 1876-1960 yıllarını kapsayıp, Bediüzzaman hazretlerinin hayatı ve Risale-i Nur’un telifine dair önemli belgeleri ve hatıraları gün ışığına çıkaracak olan sergimiz 8-12 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’imizi onurlandıracaktır. O döneme ait gazeteler, Bediüzzaman hazretlerine ait bazı kıyafetler, Sultan Abdülhamit Han tarafından Bediüzzaman hazretlerine verilen 1918 yılına ait harp madalyası, Diyanet İşler Başkanlığı’nın ilk basmış olduğu İşareti İ’caz kitabı ve daha bir çok eserler sergileniyor. Kuran-ı Kerim’in hakiki bir tefsiri olan Risale-i Nur (Nurlu kitaplar), Said-i Nursi tarafından 1925 yılında yazılmaya başlanmış, 24 yılda tamamlanmış kitapçıklardan oluşan bir külliyattır. Risale-i Nur, yaklaşık 6000 sayfadan oluşan ve ayet sırası takip etmeyen bir tefsir külliyatıdır. Eskiden okunması ve basılması yasak olan bu muazzam eser çok şükür gençlerin ve Alem-i İslâm’ın yararlanması için Diyanet İşleri Başkanlığımız vasıtasıyla artık devlet eliyle bastırılıyor.” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bediüzzaman Said-i Nursi’nin talebesi Mehmet Fırıncı, açılan sergiden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi. “Katılım sağlayan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu gazi şehirde büyük bir gazi olan Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi hazretlerinin hayatını ve eserlerini bu şekilde bir sergiyle tanıtmaya vesile olan, Gaziantep ilimizin halkına sunan Şahinbey Belediye Başkanımıza, emeği geçen dernek ve vakıflarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

SAİD-İ NURSİ İSİMLİ KİTABI OKUYUN

Yazar Necmettin Şahiner, Bediüzzaman Said-i Nursi’yi anlatan bir şiirle başladığı konuşmasında

“En azgın ölümler ona zincir vuramazlar.

Volkan gibi çoşkun akıyor durduramazlar.

Rabimden iner azmine kuvvet veren ilham.

Peygamberi Rüyada görür belki her akşam.”

Bediüzzaman Said-i Nursi’yi öğrenmek isteyenler Said-i Nursi isimli kitabı okumalı. Bizimde az önce arz ettiğimiz 33 kitaptan ilki bilinmeyen taraflarıyla Bediüzzaman Said-i Nursi, 66. Baskısı Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve diğer Nur kardeşlerimizin katkısıyla bu sergide isteyenler o kitaba bakabilirler” dedi.

BARLA DA BAŞLAYAN MACERA

AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce, Bediüzzaman Said-i Nursi’nin ölümünün üzerinden geçen zaman zarfında çok şeyler değiştiğini belirterek “Barla vilayetinde başlayan macera Isparta da, Kayseri de, Eskişehir de, Kastamonu da, Denizli de, Afyon da, Emirdağ’ ında devam etti. Bu dönemlerin hepsi de ya hapis ya da hapis hayatından beter bir sürgün hayatı demekti. İnsanlığın en temel problemlerine çözümler getiren ve okuyucuya ebedi bir hayatın hazlarını yaşatan eserler bu şartlar altında telif edildi. O büyük insanın vefatından bu yana geçen yarım asır içinde çok şeyler değişti. Artık bu kitapları okuyan insanlar başlarına bir kötülüğün geleceğini endişe etmiyorlar.” dedi.

VEFA

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Bediüzzaman Said-i Nursi hazretlerine gösterilen vefanın takdire layık olduğunu ifade ederek “Hz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in en güzel sıfatlarından birisi vefadır. O giydiği gömleğe bile hasret çekip vefa duymuştur. O yüzden bizlere yüzlerce, binlerce kitaplarla ilmin kapılarını açan insanları hayırla yâd etmek, Onları konuşmak, onları anmak ve onlara hayır dualarında bulunmak bir müslümanın en önemli vefa görevi olsa gerektir. Bugün bu sergide bir araya gelerek bunu ifa ediyoruz” dedi.

Sergi öncesi Bediüzzaman Said-i Nursi’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı ve yazar Necmettin Şahiner’e plaket verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here