Kurban bayramının yaklaşması ile çeşitli kurban bıçakları ve satırlar tezgâhtaki yerini aldı. Gaziantep’te 50 yıldır Bıçakçılık yapan Barlas Bıçak Evi işletmecisi Cemil Culfa, “Bıçağının çeliğinin, taşlama, ısıl işleminin ve inceltilmesi çok önemlidir. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kurbanda bıçaklar keskin olmalıdır. Bıçağının ağzının eşit şekilde açılmış olması gerekir. Ve piyasadaki ucuz ve işlevsiz bıçaklardan kaçınılmalı” dedi.

Bayrama birkaç gün kaldığını ve eski rağbetin olmadığını belirten Culfa, “  Kurban fiyatlarının fazla olması, kurbanların fazla alınamaması bıçakçıları da etkilediğini düşünüyorum.  Bıçağının çeliğinin, taşlama, ısıl işleminin ve inceltilmesi çok önemlidir. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kurbanda bıçaklar keskin olmalıdır. Bıçağının ağzının eşit şekilde açılmış olması gerekir. Ve piyasadaki ucuz ve işlevsiz bıçaklardan kaçınılmalı. Bıçak tutulduğunda avucun içine oturmalı ve bıçak rahat kontrol edilebilmeli. Kullanılacak bıçak kalın çelik ve esnememesi lazım. Çünkü bıçağın kör olması hayvana eziyet olur. Bıçaklarımız kalitelidir. Türkiye’de benden başka boynuzdan bıçak sapı yapan yok. Yaptığımız bıçaklar temiz kullanılması kaydı ile 20 yıl dayanaklıdır. Bıçaklar 5 ile 30 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. İyi bir kurban bıçağı ise 25-30 lira. Kurbanda kullanılacak bıçak çok önemlidir” dedi.

Bıçak bilemesinin de yapılması kadar önemli olduğunu belirten Culfa, “ Bileme yaptıran da fazla kişi yok. Bıçakların büyüklüklerine ve kalitesine göre bileme yapılıyor. Bıçaklar 2 liradan satırlar 10 liraya bilemesi yapılıyor” şeklinde ifadelerde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here