“Bin Dünya Yeşil’ Şehitkamil ile büyüyor

Şehitkamil Belediyesi, hayata geçirdiği ‘Bi Dünya Yeşil’ projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalarda bugüne kadar 713 bin 480 metrekare alan üzerine toplam 80 bin 109 fidan dikimi gerçekleştirdi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Fidan dikim kampanyalarını ve ağaçlandırma çalışmalarını bundan sonraki süreçte de devam ettireceğiz” dedi.

ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ GELECEK İÇİN ÇALIŞIYOR
Kalkınma, büyüme odaklı projelerin yanı sıra sürdürülebilir bir yaşam için doğanın ve çevrenin korunmasını amaç edinen projeler de hayata geçiren Şehitkamil Belediyesi, ‘Bi Dünya Yeşil’ projesi ile ilçenin yeşillenmesine katkı sunmaya devam ediyor. Sadece bugünün değil gelecek nesillerin de doğadaki haklarını korumak adına çalışmalarına yön veren Şehitkamil Belediyesi, bugüne kadar toplam 713 bin 480 metrekare alan üzerine toplam 80 bin 109 fidan dikimi yaparak büyük takdir topladı.

11. ORMAN ‘BAL ORMANI’ OLDU
Şehitkamil Belediyesi, ‘Şehitkamil Bal Ormanı’ projesi kapsamında Battal Mahallesi Karlık Deresi mevkiinde 50 bin metrekare alana 20 çeşitten oluşan toplam 4 bin 500 fidan dikti. Şehitkamil Belediyesi, böylece 11. ormanını oluşturdu. Yöreye uygun, arıcılık için elverişli olan nektar ve polenli bitkiler dikilerek oluşturulan Şehitkamil Bal Ormanı; bölgedeki arıcıların sahadan yararlanmasını sağlayacak. Şehitkamil Bal Ormanı projesiyle yöre halkına gelir oluşturma, arıcılığın Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlaması, bozuk vasıfta olan orman alanlarının rehabilitasyonu, toprağı koruma ve erozyon kontrolü amaçlandı. Şehitkamil Bal Ormanı’nda 50 bin metrekare alan üzerine 2 arılık konuşlandırılabilecek. Her bir arılığa, ortalama 30-40 adet kovanın konması ve her bir kovandan da 20 kilogram bal üretiminin gerçekleşmesi hedefleniyor.

FİDAN DİKİMİNE DEVAM EDECEĞİZ
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ‘Bi Dünya Yeşil’ projesi ile ilçe genelinde yürütülen yeşillendirme çalışmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. ‘Bi Dünya Yeşil’ projesi kapsamında hayata geçirilen Şehitkamil Bal Ormanı projesine değinen Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana ‘Bi Dünya Yeşil’ projesi çerçevesinde 11 defa ağaçlandırma çalışması yaptık. Biz bu fidan dikimlerini devam ettirmek istiyoruz. Bi Dünya Yeşil projesi kapsamında ‘bal ormanı’ oluşturduk. Özellikle bölgedeki yerleşim alanlarının ekonomisine katkı sağlamak adına, arıcılığı geliştirmek için Şehitkamil Bal Ormanı alanında iki arılık bölge olacak. Burada 80’e yakın kovan olacak. Bu projedeki amaç; özellikle erozyonu engellemek, yeşilliği arttırmak ve arıcılığı geliştirmektir” açıklamasını yaptı.

BİR FİDAN DAHA DİKEBİLECEKSEK NE MUTLU BİZE
Fidan dikiminin önemine vurgu yapan Başkan Fadıloğlu, “Gaziantep’in yeşilliği bize dedemizden miras değil, evlatlarımızın torunlarımızın bize emaneti. Dülük Baba Tabiat Parkı, insan eliyle dikilen ilk ormanlarından biridir. Orasını babalarımız oluşturdu, bugün biz kullanıyoruz. Bizden sonra yaşayacak nesil için fazlasıyla yeşil alan üretme zorunluluğumuz var. Bunun için göreve geldiğimiz yıldan bu yana İlkbahar ve Sonbahar aylarında fidan dikme kampanyası yaptık. Küçük yaştaki öğrencilerimizi fidan dikim alanlarına götürüyoruz. Böylece aidiyet duygusunu küçük yaştaki öğrencilerimize aşılamayı amaçlıyoruz. Ömrümüz geldi geçiyor. Bir fidan daha dikebileceksek ne mutlu bize. İnşallah, fidan dikim kampanyalarını ve çalışmalarını bundan sonraki süreçte de devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here