Merveşehir’de Yüksek katlı on apartmanın bodrum katına yerleştirilen yüksek gerilimli mahalle trafoları ölüm saçıyor. Bina sakinleri artık bomba kadar etkili bir tehlikenin üzerinde oturmak istemiyorlar. Konut sahipleri yıllardın bunun mücadelesini verseler de yetkili TEDAŞ kurumundan bir yanıt gelmedi. Tehlike geçtiğimiz yıl bir apartman sakinini ölümün kıyısından dönderdi. Yetkili kurumların sessiz kaldığı ölüm tehlikesi için Gaziantep Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, harekete geçti. Mahalle sakinlerinin kulağı Milletvekili Erdoğan’dan gelecek haberde. Yıllardır logar sorunu yaşayan ve zemin kattaki tüm konutları kanalizasyon sularının bastığı Merveşehir’de GASKİ şimdilerde ummalı bir çalışma yaparak sorunu çözecek. Mahallede bomba etkisi yaratan trafoları ve diğer sorunları Merveşehir Mahalle Muhtarı Adem Sekibağ, değerlendirdi.

POTANSİYEL BOMBA

Merveşehir’de yüksek katlı binaların bodrum katlarına yerleştirilen ve canlı bomba etkisi yaratacak kadar tehlikeli bir hata ile iç içe yaşanılmasına karşın TEDAŞ’ın çözüm yanlısı davranmadığını ve ölümlü kazaların yaşanabileceğine dikkat çeken Muhtar sekibağ, “Mahallemizin hayati önem taşıyan bir sorunu var ki yıllardır çözemedik. Mahallemizde kaç tane binanın bodrum katına yüksek gerilimli trafoları yerleştirmişler. Trafolar da normal bir bina sakini gibi apartmanın içinde yaşıyor. Bina sakinleri artık çileden çıktı. İnsanlar apartman içindeki yüksek gerilimli trafodan dolayı tehlike içinde. Adeta canlı bombanın üzerinde oturuyor tüm apartman sakinleri. Vatandaşlar geceleri uğultudan uyuyamıyor. Defalarca TEDAŞ’a yazı yazdık ama bir türlü bu sorunu çözemedik. Bu trafolar ister istemez radyasyon yayıyor. Bina sakinleri o kadar şikayet ediyor ki insanların evinde lambalar trafonun titreşiminden dolayı patlıyor” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN ÇÖZÜM OLACAK

Merveşehir’de yüksek katlı binaların bodrum katlarına yerleştirilen ve yıllardır kimsenin çözemediği sorun ile Gaziantep Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın ilgileneceğini aktaran Muhtar Sekibağ, “Mahallenin trafo sorunlarını defalarca görüşmemize rağmen çözemedik. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan sağ olsun sorunumuzu dikkate aldı ve çözüm için çaba harcayacağını söyledi. Tüm mahalleli şu anda milletvekilimizden haber bekliyoruz. Şu anda toplamda mahalle içinde 10 tane binanın içinde trafo var. Kooperatif  zamanında TEDAŞ’la belediye anlaşmış ve yıllar önce yapılan hatanın ceremesini çekiyoruz. 2002 yılında apartmanımızın birinde kapıcı ölümden döndü. Şu an hayatı karardı. İllaki ölümle mi sonuçlanmalı ki trafolar kaldırılsın. Bir dosyayı doldurdu yazdığım dilekçeler. Trafo şikayetlerine komik bir cevap geldi Muhtar sen trafolar için yer tahsis et, malzemeleri de oluştur biz ekip gönderir çıkartırız dediler” ifadelerine yer verdi.

MAHALLE İÇİNDE TEHLİKE SAÇIYOR

Mahalle içinde özel bir sürücü kursunun bulunduğunu ve eğitimlerini de mahalle içinde vermesinden kaynaklı kazaların meydana gelebileceğini hatırlatan Muhtar Sekibağ, “Mahallemizin içinde yer alan sürücü kursu tehlike saçıyor. Mahallemiz kalabalık eğitimler mahalle içinde yapılıyor. Mahalle içinde olmaması gereken eğitimler mahalle içinde yapılıyor. Dilekçe verdik ancak cevap alamadık” açıklamalarına yer verdi.

GASKİ YILLARIN SORUNUNU ÇÖZÜYOR

Mahallede logar taşma sorunu yaşandığını ve zemindeki dairelerin tamamen kanalizasyon suyu içinde kalmasından dolayı büyük mağduriyetlerin yaşandığını ve GASKİ ile şu günlerde ummalı bir çalışma yapılarak sorunun giderileceğini kaydeden Muhtar Sekibağ, “Mahallenin inanılmaz derecede büyük bir logar sorunu vardı. Logarlar taşıyordu. Üstteki binaların kanalizasyon giderleri alttaki binaların bodrum katlarını basıyordu. Kanalizasyon suları evin içini dahi kaplıyordu. Bu konuda çok büyük sıkıntılar çektik. Altı yıldır bu sorunun peşindeydim. Sağ olsun başta GASKİ olmak üzere bizi bu sorundan kurtaracak. Şu anda çoğu yeri yaptık çalışmalar da halen devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

POLİS MERKEZİ KURULDU HİZMETE AÇILMADI

Mahalle sınırlarına yapılan yeni bir polis merkezinin inşaatının tamamlanmasına rağmen henüz hizmete açılmamasının mahalle sakinlerini düşündürdüğünü ve güvenlik için şubenin biran önce açılması gerektiğini sözlerine ekleyen Muhtar Sekibağ, “Mahallimizin güvenliğine Güven Polis Merkezi bakıyor. Güven Polis Merkezi ile bizim konumumuz çok aşırı tersti. Şu anda polis merkezimiz tamamlandı ancak halen hizmete açılmadı. Mahalle sakinleri de güvenlik yönünden şubenin ne zaman hizmete açılacağını merak ediyor” ifadelerinde bulundu.

GÜVENLİK İÇİN MOBESEYE İHTİYAÇ VAR

Merveşehir’de yol güzergahlarına çalıntı araç takibi yapabilmek ve güvenliği sağlayabilmek için mobese kameralarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Muhtar Sekibağ, “Mahallemizin acilen mobese kameralarına ihtiyacı var. Mehmet Erdemoğlu Caddesi ile 21 nolu sokağın kesiştiği noktada mobese kameraları gerekiyor. Kazalar çok fazla oluyor. Çalıntı araçların takibi bakımından yol güzergahımıza önemli derecede mobese ihtiyacı var” dedi.

ÇOK AMAÇLI TESİS MECBURİ

Merveşehir’de mahallenin tamamen yüksek katlı binalardan ibaret olduğunu ve vatandaşın nişan, düğün, Mevlut gibi gereksinimlerinin sosyal tesislerde izin verilmediği için çok amaçlı kullanılacak alanlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Muhtar Sekibağ, “Mahallemiz tamamen dairelerden ibaret olduğu için vatandaşın bir mevlütü, nişanı, düğün olduğunda büyük sorun oluyor. Sosyal tesisler de bu yönde kullanımına izin verilmeyince sorun iyice büyüyor. Bu sorun için çok amaçlı bir tesis yapılması çözüm olacaktır. Konuyu Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na bildirdim. Ilımlı bir yaklaşımla Karacaahmet Mahallesi ile Merveşehir arasında böyle bir çalışmanın yapılabileceğini söyledi” dedi.

GAZİANTEP’İN GÖZBEBEĞİ

Gaziantep’in şehir kültürü oturmuş en önemli mahallelerinden biri olan Merveşehir hakkında bilgi veren Muhtar Sekibağ, “Merveşehir Mahallesi bin 100 dönüm üzerine kurulu. Mahallenin nüfusu 20 bin seçmen sayısı ise 8 bin. Mahallemizde Suriyeli göçmen sayısı oldukça az. Mahallemizdeki toplam Suriyeli 200. Mahallede iki okul iki cami ve bir tane de mescit var. Mahallemizin 70 bin metrekare yeşil alanımız var. Mahallemizde 5 tane parkımız ve iki tane de sosyal tesisimiz var” açıklamalarında bulundu.  AHMET ATMACA

MERVEŞEHİR MAHALLESİ SAKİNLERİNİN YORUMLARI

Mutlu Ballı: Mahallemizin önemli bir sorunu vardı o da logarlardan gelen su idi. GASKİ şimdi bu sorun için önemli bir çalışma başlattı. Umuyoruz ki kanalizasyon adına sorunumuz kalmaz. Yıllardır bu sorunu çektik.

Harun Yılmaz: Mahallemizin önemli sorunu elektrik trafoları ile iç içe yaşamamızdır. Yüksek gerilimlerin yer aldığı trafolar binaların içine yerleştirilen trafolar ile yürütülüyor. Yazık ediyorlar. Tehlikenin büyüklüğünün farkında bilede değiller.

Kemal Kakmaz: Mahallemizin içinde sürücü kursu eğitimi veriliyor. Bu eğitimlerin başka yerde verilmesi gerekiyor. Defalarca kaza riski atlatıldı ancak sonunda ciddi bir kaza olacak. İnsanlar ölecek.

Mehmet Şakir: Mahallemizin güvenlik kameralarına ihtiyacı var ayrıca yol güzergahlarına güvenlik amaçlı mobese kameralarına ihtiyaç var. Mobeselere özellikle ihtiyaç var. Mahallenin polis şubesi de yapıldı ama hizmet vermiyor neden açılmıyor?

Sadim Uçar: Mahalleye Güven Polis Merkezi bakıyordu ancak çok uzak. Bunun için yeni bir polis merkezi açıldı her şey de tamam bina aktif ancak hizmet verilmiyor. Polis merkezimizin acilen hizmete başlaması gerekiyor. Daha güvende hissedeceğiz.

Şenel Akdağ: Mahallenin logar sularından dolayı ciddi problemi oldu. Çoğu zemin kattaki binalar atık su içinde yüzdü. Yıllarca çözüm istedik olmadı ancak bu yıl GASKİ sayesinde bu sorundan kurtulacağız.

Nurhayat Kurt: Mahallenin atık su sorunu çözülürse en önemli hizmet verilmiş olacak. Bu yüzden zemin katta kaç kişinin evi battı. İnsanlara yazık. Pislik su içinde eşyaları da kullanılmaz oluyor. Hastalık sebebi oluyordu.

Halit Akan: Mahallede her binanın altında resmen bir patlayıcı var. Bu trafolardan kurtulamadık gitti. Normal bina sakini gibi her binanın içine büyük trafolar yerleştirilmiş. Hangi akla yapılmış bunlar zamanında. Şimdi ölümle burun buruna yaşıyoruz.

İmam Dağdelen: Binaların içindeki trafoların kaldırılmasını istiyoruz. Bu konuda TEDAŞ çalışanlarını duyarlı olmaya davet ediyoruz. İnsanlar ölebilir. Çocuklar için özellikle büyük tehlike.

Mustafa Tek: GASKİ’ye teşekkür ediyoruz. Evlerimizin zemin katlarından atık sular çıkıyordu. Bıktırmıştı artık bu pis sular. GASKİ şu anda iyi bir çalışma yapıyor hatları yeniliyor. Umarım bu sorundan kurtulacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here