3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm yurtta olduğu Gaziantep’te de çeşitli etkinlikle kutlandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi.Sabah saatlerinde Demokrasi Meydanı’nda toplanan engelli dernekleri, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Törende bir konuşma yapan Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, engellilere yönelik bir takım çalışmalar yapıldığını ancak bu çalışmalarda henüz eksikler olduğunu belirtti. Zor, şöyle konuştu:

“Yapılan çalışmaların yeterliliği konusunda hala eksiklerimiz var. Gaziantep ili diğer illere nazaran sorunları çözmede önde gelen illerden bir tanesidir. Burada da derneklerimizin çok ciddi katkısı var. Çünkü onlar bizlere ciddi anlamda bu hizmetlerin yürütülmesinde destek sağlayarak yol gösteriyorlar. Yapmamız gereken konularda, etkinliklerde, eksiklerimizde, bize uyarı ve ikazlarda bulunuyorlar. Gaziantep ilinde bu konu hakikaten ciddi anlamda özen gösterilerek yapılıyor. Bu kapsamda da ilimizde yapılan çalışmalar ön sıralarda yer alıyor.”

“Şu an engelli erişebilirliği konusunda ilimizdeki belediyeler otobüslerin tamamına yakınını engelli erişilebilirliğine uygun bir şekle dönüştürdüler” diyen Zor, yolların ve kaldırımların engelli erişilebilirliğine göre dizayn edilmeye çalışıldığını kaydederek; “Yollarımız imkan verdiği ölçüde engelli erişilebilirliğine uygun hale getirilmeye çalışılıyor. Ancak bunların tamamı yeterli değil. Halen bakıyoruz etrafımıza engellilerimizin topluma karışmasını sosyal hayata adapte olmasını sağlayacak yollarımızda, ulaşımımızda sıkıntılarımız var. Bazı konularda ise aracı değiştiriyorsunuz ama zihniyeti değiştiremiyorsunuz. Aracı süren şoförün zihniyetini değiştirmediğiniz takdirde şoför aracı engelli erişilebilirliğine uygun bir şekle getiremiyor” ifadelerini kullandı.

Demokrasi Meydanı’nda toplanan engelli vatandaşlar ve engelli dernek temsilcileri, engellilere yönelik farkındalık oluşturmak için kortej yürüyüşü yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here