Gaziantepli ev kadınları ‘Uluslararası Kütüphane Türkiye Pojesi’ kapsamında bilgisayar eğitimi alabilecek. Toplumda dezavantajlı gurup olarak değerlendirilen guruplar arasından öncelikle ev kadınları projeye dahil edildi.

Gaziantep’in de dahil olduğu ‘Uluslararası Kütüphane Türkiye Projesi’ kapsamında toplamda 26 ilde 78 kütüphane plot il olarak seçildi. Gaziantep sınırları içinde İl Halk Kütüphanesi, İslahiye ve Nizip İlçe Halk Kütüphaneleri plot kütüphane olarak belirlendi. Proje her ilde farklı uygulamalarla kendisini gösterecek. Projenin Gaziantep ayağını ise ilk aşamada temel bilgisayar eğitimi oluşturuyor. Toplumda dezavantajlı guruplar olarak belirlenen ev hanımları, iş arayanlar, hastalar, madde bağımlıları, sokak çocukları gibi kesimlerden öncelikle ev hanımları tercih edilecek.

SANAYİ KENTİNE BİLGİSAYAR ANLATILACAK

Türkiye çapında düzenlenen projenin gaziantep ayağında bilgisayar eğitimin seçilmesinde en büyük faktörün gelişen sanayi olduğuna dikkat çeken Gaziantep Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak, “Şehrimiz günden güne sanayi alanında büyüyor. Yeni iş sahaları açılıyor. Birçok insanımız sanayide işe yerleşiyor. Ancak iş yerleri bir CV hazırla iş başvurusu için dediği zaman işçi ne yapacağını şaşırıyor. Bu proje ile işçiler artık rahat bir şekilde iş başvurularını yapabilecek. Projemiz Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından dasteklenmektedir. Türkiye’ye 3.2 milyon dolar hibe yapıldı. Projenin asıl destekçileri ise ‘Küresel Kütüphaneler Girişimi’ dir.

PROJEYİ BAŞVURULAR BELİRLEYECEK

Ortalama iki ay süre sonra projenin uygulamaya geçirileceğini ve sınıfların da başvuru sayılarına göre belirleneceğini açıklayan Mızrak, “Zamanı gelince belirleyeceğimiz guruplara basit web tasarımı eğitimleri de verilecek. Görevli arkadaşlarımız bu proje için de Ankara’ya eğitime gönderildi.  Proje için duyuruları yapıyoruz. Ortalama iki ay gibi bir süre sonra proje hayata geçecek. Kütüphane kapasitesi çok geniş olmadığı için sınıflarımız 10 ila 15 kişilik olacak. Eğer projeye çok fazla katılım olursa Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve kaymakamlıkların da desteğini isteyeceğiz. Salon sorunu yaşadığımız durumda bu kurumlara başvuracağız. Gurupları taşımak için taşıt konusunda destekler isteyeceğiz” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here