AK Parti’de 12 kişilik listede aday şifreleri belli olmaya başladı.

İlk sıraya merkez kontenjanı olan ve 2007’de Gaziantep’ten AK Parti milletvekili olan doğu kökenli Mehmet Şimşek oturdu.

İkinci sırada yine Genel Merkez kontenjanı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül olmayı başardı. Tabi Gül ile ilgili iki cümle yazmak gerekir. Çünkü Gül her ne kadar genel merkez kontenjanı olsa da Gaziantep’te bir ağırlığı olan ve tartışmasız kabul edilen bir isim.

Üçüncü sıraya yeri en çok merak edilen milletvekili Şamil Tayyar, layık görüldü.

Uzun süreden beri Bursa’da bulunan ve iki dönemdir Bursa milletvekilliği yapan Avukat Canan Candemir’de 10 yıllık aradan sonra tekrar kadın aday olarak Gaziantep listesinde yerini aldı.

Tekrar aday gösterilmeyeceği yönünde genel bir kanıya rağmen Nejat Koçer’de işadamı kontenjanından tekrar listeye girmeyi başardı.

Ve belkide en büyük sürprizlerden biri İkinci dönemden, üçüncü döneme geçen ve Türkiye genelinde de AK Parti’nin koyduğu listelerde üçüncü kez aday olmayı başaran Mehmet Erdoğan oldu, zira MHP’li kimliği ve yakışıksız çıkışlarıyla üstünün çizileceği düşünülüyordu.

Yedinci sırada ise, İstanbul’da avukatlık yapan ve Gaziantep ile hiç bağlantısı bulunmayan ikinci bir kadın aday Serpil Kavrak  listede yer aldı. Özellikle Kavrakla ilgili tartışma ve hoşnutsuzluklar yaşanacak gibi görünüyor.

Sekizinci sırada Ali Şahin yer aldı ki, hem hizmetleriyle hem de seçmenle olan ilişkisinden dolayı daha üst sıralardan listeye gireceği tahmin ediliyordu.

Yıllardır teşkilatta hizmet eden doğu kökenli aday Fikret Murat Tural’da doğulu kontenjanından dokuzuncu sıradan girdi. Böylece Ak Parti, doğululara destek vermezseniz adayınız meclise giremez mesajı verdi.

Onuncu sırada da teşkilat kökenli, sivil toplum örgütlerinde görev yapan ve eski Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’ in akrabası mimar Erdem Güzelbey, listeye girmeyi başardı. Bir önceki seçimde 9 milletvekilliği alan Ak Parti 10. da çok iddialı olmayan bir aday koymuş oldu.

Son il Genel Meclis Başkanı Menderes Karaduman’ da onbirinci sırada kendine yer bulurken, hem bürokrat, hem de genç kontejanından Hakan Tanrıöver onikinci sıraya yerleştirildi. Böylece partinin çilekleri olmuş oldular.

Dolayısıyla AK Parti’de iki doğulu aday, iki kadın aday, iki teşkilat, bir bürokrat, bir genç, Nizip, İslahiye ve İşadamı ile Araban, Yavuzeli formülü bu şekilde gerçekleşmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here