norsinde_zor_kosullarda_egitim_goruyorlar_h3641

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eğitimde yapılan her çalışmanın bir Ağrı dağı kadar zor olduğunu ifade ederek, “Eğitimde yaptığımız her çalışma, oynattığımız bir virgül veya Bir Nokta Ağrı dağı kadar zor.” dedi.

Şahin, eğitimde büyük ideolojik sorunlarla karşılaştıklarını dile getirerek, “Geçmiş dönemlerde eğitimde birçok sıkıntıları hep birlikte gördük. Herkesin birbirleriyle ayrıştırılmaya çalışıldığını gördük. Başörtüsü sorunuyla kalkınmanın önünde bir engel olduğu yılları gördük. İmam Hatip Liseleri’nin önündeki katsayıları ile eğitimde nasıl bir sorun yaşandığını gördük. 4+4+4 eğitim sisteminde yaşanan sıkıntıların aslında hiçbir bilimsel veriye dayanmadığını, aksine nasıl bir idolojik yaklaşımla yaklaşıldığını gördük. Onun için işimiz çok kolay değil. Ama hala önümüzde gitmemiz gereken bir kalkınma yolculuğu var.” diye konuştu.

Esas dönüşümü zihinlerde yaparak gidilmesi gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Biz ne kadar derslik veya ne kadar öğretmen sayısını arttırırsak arttıralım, dersliğin içini dolduran öğretmenlerimizin kalitesini öğrenmemiz ve özümsememiz lazım. Eğitimli insan nasıl olur, bunun cevabını vermek zorundayız. Eğitim sistemimiz insanları kişiselleştiriyorsa, mutsuzlaştırıyorsa buna dur demenin zamanın gelip geçtiğini düşünüyoruz. Matematiğini, coğrafyanın, fiziğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ama merhametin, vicdanın, onurun, şerefinde bir o kadar önemli olduğu yeni bir paradigmaya ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bilginin güç olduğunu, gücün ise insanı iktidar yaptığını aktaran Şahin, kalkınmanın sadece ihracat rakamları, yatırım ve sanayi gücü ile orantılı olmayacağına vurgu yaptı. İnsan mutluluğunun sadece paradan veya servetten olmadığının altını çizen Başkan Şahin, “Bu yüzden Yüce Mevlamın yarattığı insanın her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Onun için bilgiye ulaşan insanı, ulaştığı bilgiyi özümseyecek insanın ne kadar faydalı olabildiğini görmemiz ve kısacası faydalı insanları yetiştirmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

Şahin, bu alanda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here