Baro ve Avukatların yetkileriyle ilgili açık ve net kanunlar olmasına rağmen, Gaziantep Barosu’nun yaptığı suç duyurusu tepki topladı. Gaziantep Barosunun, meslektaşlarının fikrini almadan ve CHP’nin suç duyurusundan sadece bir kaç gün sonra ve bu kadar önemli konuları bir tarafa bırakarak en önemli konu buymuş gibi Nureddin Yıldız Hoca hakkında suç duyurusunda bulunması hukuk çevresinden bir çok insanı şok etti.

İşte Baroların kuruluş ve nitelikleri ile ilgili madde:

Madde 76 – (Değişik birinci fıkra: 2/5/2001 – 4667/46 md.) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

(Değişik: (18/6/1997 – 4276/3 md.) Barolar, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamazlar.

Avukatların yetki ve görevleri; Anayasanın 135. Maddesi ve Avukatlık Kanununun 72. Maddesinde açık olarak belirtilmişken, Gaziantep Barosu’nun suç duyurusu ile ilgili haberimize geçelim.

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız Hoca’nın bir proğramda, buluğ çağı ile ilgili açıklamalar yaptıktan sonra, ergenlik ve iklim ilişkilerine deyinerek 7 yaşındaki birinin nikahlanabileceğini, ancak nikah ile evliliğin aynı şeyler olmadığını, bunun bir nevi söz kesme olarak anlaşılması gerektiğini ve bunun sosyal bir vakaa olduğunu söyledi.

Nureddin Hoca’nın konuyla ilgili açıklamalarının hepsine bakmadan sadece bir kısmını alarak, bir hukuk adamına yakışmayacak şekilde yorum yapan Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı’nın suç duyurusunda bulunması hukuktan ziyade siyasi olarak algılandı.

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı’nın suç duyurusu dosyasının içeriğine vakıf olmasak da, basına dağıttığı metinden anladığımız kadarıyla Şarklı; trajikomik ve hukuksal gerekçelerden uzak bir davaya imza atacak gibi görünüyor.

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusu sonrası yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Şüpheli, ‘7 yaşında bir kız çocuğu, 25 yaşında bir erkek çocuğu ile veya 7 yaşında bir erkek çocuğu 25 yaşında bir kız ile nikahlanabilir. Nikahlanmalarında sakınca yoktur. Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur’ şeklinde açıklamada bulundu. Konuşmaları internette yoğun takip edilen bu kişinin açıklamaları pedofili ve çocukların cinsel istismarına yol açacağını düşündüğümüzden hakkında Gaziantep Barosu olarak suç duyurusunda bulunduk.”

Biz de Anteppress olarak; hukuktan yoksun ve tamamen hamasi duygularla hazırlanmış olduğunu düşündüğümüz bu suç duyurusunun Gaziantep gibi bir Mega kentin Baro Başkanlığına hiç yakıştıramadığımızı ve meslek sınırları içerisine girmeyen bir konuda açıklama yapıldığını düşünüyor ve bu durumu çok manidar buluyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here