Sevgi ve saygı bir toplumu ayakta tutan en önemli öğelerdendir. İnsanın başkalarına gösterdiği sevgi ve saygı ölçüsünde¸ kendisinin böyle bir beklenti içinde olması da gayet normal bir şeydir. İnsanlar birbirlerinden kendilerinin değerli olduğunun hissettirilmesi adına sevgi ve saygı beklerler. Çünkü insanlar¸ her zaman sevmek ve sevilmek ister. İnsanlar sevgi ve saygının olmadığı zaman kendilerinin bir hiç olduğunu düşünürler.

ZAMAN DEĞİŞİR BEKLENTİLER DEĞİŞMEZ

Değişen sadece devir ve gençler değildir. Değişen devirle birlikte bizler ve beklentilerimiz de değişmektedir. Zaman¸ devir¸ gençler ve bizler değişebiliriz; ama beklentiler hiç değişmemektedir. Hep bekleriz; fakat bizden ne beklenir diye hiç düşünmeyiz. Biz sadece bekleneni biliriz.

Saygı bekleriz; çünkü adam yerine konmak isteriz. Danışılmasını isteriz;  tecrübeli olduğumuzu hissettirmek için. Sözümüzün tutulmasını isteriz; çünkü büyük olduğumuzu kabul ettirmek için. Sevilmek isteriz; onların büyüğü olduğumuz için. Ve en önemlisi değerli biri olduğumuzu ve insanların farkındalıklarının artması için.

Pusula Gazetesi olarak sokaktaki vatandaşlara toplumun ahlaki yapısının değişip değişmediğini ve gençlerin ne oranda büyüklerine saygılı olduklarını sorduk 

Seydi Vakkas Çelik: ”Maalesef gençlerimiz büyüklerine saygısız davranıyor. Eğitim kurumları laşk oldu, verilen eğitimler eğitici değil. Şimdi insanlar bir şeyi çabuk elde ediyorlar o zaman değer vermiyorlar. Gençlerimiz çok rahata alıştırıldı bu da çok yanlış bir şey.”

Deniz Yolyapan: “Gençlerde eskiden büyüklere olan saygı çok azaldı. Toplumun ahlaki yapısının bozulması nedeniyle saygı sevgi kalmadı. Özümüzden uzaklaşmamız en önemli sebeptir.”

Barış Çınar: “ Birinci etapta ekonomi var, ekonomi olduğu için işsizlik oranı da yükselir. İşsizlik olduğu için herkes bunalımda sıkıntıda. Gençleri bırakın kimsenin kimseye saygısı kalmadığı gibi komşunun komşuya akrabanın akrabaya saygısı kalmadı.” 

İbrahim Halil Dinçer: “Toplumun ahlaki yapısı çok bozuldu ve gençlerde saygı sıfır. Bence bu duruma milli eğitimin verdiği eğitim neden oldu. Teknolojinin ilerlemesi, iletişim araçlarının sınır tanımadan yayın yapmalarının olumsuz etkileri oldu.”

Ali Bakır: “Günümüz gençlerinde büyüklerine saygı denen bir şey yok. Şimdi yeni yetişen gençlerde de büyüklerine karşı saygı sevgi yok. Gençlerimiz anne babasıyla geçinemiyor. Her şey var ‘ben giderim başımın çaresine bakarım’ diyor. 

Aykut Seymen: “Toplumun ahlaki yapısının bozulduğu inancındayım çünkü aile ne kadar da çocuğuna terbiye vermeye çalışsa dış etkenler daha güçlü. Gerçekten kuşak çatışması yaşıyoruz. 

Hakan Yağlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here