Antep’e rakip olmak istiyorlar

Antep’e rakip olmak istiyorlar

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Yuntdağı kırsal bölgesinde ekonomiyi canlandırmak amacıyla aşılanan Menengiç ağaçlarından Antepfıstığı hasadına başlandı.

Rengi ve kalitesiyle Antepli fıstık tüccarlarının da ilgisini çeken bölgede bu yıl 300 ton rekolte beklenirken, aşılanan diğer ağaçların da ürün vermesiyle bölgede Antepfıstığı rekoltesinin 3 bin tonlara ulaşması hedefleniyor. Bölge halkı ise Antepfıstığı aşısının kendileri için altın değerinde olduğunu dile getirdi.

Yunusemre Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürlüğü tarafından kırsal bölgelerdeki vatandaşların gelir düzeylerini yükseltmek amacıyla başlatılan projelerden biri olan Menengiç ağaçlarının Antepfıstığı aşılaması bölge halkının yüzünü güldürdü. Bir zamanlar tütün ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan bölge halkı artık Antepfıstığı hasadı yaparken ürünün bolluğu Gaziantepli fıstık tüccarlarının da dikkatini çekiyor. Yaklaşık 10 gün önce başlanan fıstık hasadında Yuntdağı’ndaki İlyasçılar Mahallesi’ni ziyaret eden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de hasada yardım ederken, bölgenin Antep ve Urfa’ya rakip bir bölge haline gelebileceğini söyledi.

Antepfıstığı aşısı altın değerinde

Eskiden tütün ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan İlyasçılar Mahallesi sakinleri ise Antepfıstığı hasadı zamanında kendilerine ek gelir gelmeye başladığını anlatarak Antepfıstığının Yuntdağı bölgesi için önemli bir gelir kapısı oluşturduğunu belirtti. Antepfıstığı alımı için Gaziantep’ten Manisa’nın Yunusemre ilçesine gelen Tüccar Mustafa Yapış, “Kayınpederim 6 yıldır buraya geliyor ben ilk kez geliyorum. 6 yıldır buradan Antepfıstığı alarak, Antep’te işleyerek değişik şekillerde değerlendiriyoruz. Fıstık fazla olduğu için buraya geliyoruz. Fiyat ve ekonomik olarak baktığımızda da Antep bölgesinden daha ucuz burası. Burada kar marjı daha yüksek” diye konuştu.

 

İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here