106198360716.11.20159536gaziantepgunes

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan Yörük ve Türkmenler Gaziantep’te bir araya geldiler. Gaziantep’ten önemli isimlerin katıldığı buluşma renkli görüntülere sahne oldu.

Ülkenin 52 farklı  şehirden gelen Yörük ve Türkmen beyleri Gaziantep’te düzenlenen Milli Birlik ve Beraberlik Kurultayında bir araya geldi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın da katılımıyla gerçekleşen kurultaya; Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal,Oğuz Boyları Elbeyliler Federasyon Başkanı Mehmet Ceylan, Elbeyliler Dernegi Gaziantep ve Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu Başkanı Faik Akyılmaz ve Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Salih Tuma katıldı.

YERLİKAYA: İNSANLARI SEVMELİYİZ

Törene katılan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada birlik ve beraberliğin önemine değindi. İnsanın hangi ırktan, hangi milletten ve hangi zaman diliminde doğacağını belirleyemediğini ifade eden Vali Yerlikaya, “Bunu ancak Rabbimiz belirler. O nedenle elimizde olmayan seçeneklerden dolayı rekabet yapmak ya da başkalarına üstünlük sağlamaya çalışmak doğru değil. İnsanları Allah için sevmeliyiz. Bizim farklılıklarımız zenginliğimizdir” dedi.

TATLIOĞLU : HEPİMİZ KARDEŞİZ

Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde oldukça, daha güçlü olacaklarını kaydetti.Geçmişte daha sıkı bağlarının olduğunu belirten Tatlıoğlu, “Biz dün öyle sokaklarda büyüdük ki, karşı komşumuz Kürt, sağımızdaki alevi, solumuzdaki de Ermeniydi. Hatta Ermeniler, Osmanlı zamanında o kadar iç içe geçmişti ki, sadık millet diye ünvan aldılar. Biz o komşularımızla bir mahalle bilinci oluşturuyorduk. Eğer annemiz babamız evde yoksa gönül rahatlığıyla komşumuza giderdik. Ancak dünya üzerinde Türk devletinin her zaman çökmesini, tarihten yok olmasını isteyen bazı devletler var. Maalesef bunlar da hiç uyumuyor, hep plan yapıyor. 150 yıl sonrasının planlarını yapıyorlar. Bugün bizim başımıza gelen bunlar” dedi.

BU ÜLKE HEPİMİZİN

Tatlıoğlu, törene katılan 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal’a doğru “Bizler keçi çobanlığından geldik. Komutanım sizler kadar olmasa da dağları iyi biliriz. Dağda yaşamayı da biliriz, fena da tüfek kullanmayız. Bize bir vazife düşerse bizler hazırız. Bu ülke hepimizin. Biz bir birimizi daha çok sevdiğimiz sürece dünyanın hiç bir topu, hiç bir tüfeği, hiç bir uçağı bize etki edemez. Çünkü birlik beraberlik hepsinin üzerindedir. Bu ülke bizim ülkemiz, bir şey olsa eğer bizden daha fazla canı acıyan olmaz” diye konuştu.

CEYLAN: ÜLKEMİZ İÇİN VARIZ

Türklüğün ve Türk milletinin zor günlerde ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu göstermesi açısından bu toplandığı önemsediğini kaydeden Oğuz Boyları Elbeyliler Federasyon Başkanı Mehmet Ceylan, “Bu milletin ana mayasını oluşturan Yörük ve Türkmen topluluğu bu ülkenin yüzde 60’ını teşkil etmektedir. Sakın yalnız olduğunuzu, gururunuzdan bir şey eksiltmeyin. Hiç kimse yoksa biz varız. Biz bu ülkede büyük bir güce ve imana sahibiz” dedi.

TUMA: DOSTLUKLARI KORUMALIYIZ

Törene katılan Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Salih Tuma da, Suriye ile Türkiye arasında binlerce yıldır dostluk olduğunu ancak Esed’in bunu engellemeye çalıştığını kaydederek, Türkiye’nin G20 Zirvesinde ilk 5 ülke içerisinde görmek istediklerini belirtti.

AKYILMAZ TEŞEKKÜR ETTİ

Elbeyliler Dernegi Gaziantep ve Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu Başkanı Faik Akyılmaz, bu organizasyona ev sahipliği yaptığı için mutlu olduklarını söyledi. Konuşmaların ardından Vali Yerlikaya’ya ve diğer katılımcılara hediye verildi. MAHMUT ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here