Antep Press’te ilk haberin yayınladığı gün takvimler 19 Ekim 2009’u gösteriyordu. Aradan geçen bunca zaman kaçınılmaz olarak çokça tecrübeyi beraberinde getirdi. İliklerime kadar hissederek yaşadığım ilk tecrübe “Ev danasından düve olmaz” tecrübesi oldu.

Site neredeyse bir buçuk yıldır yayında. İlkesel anlamda yapmamız beklenen ya da yapmamamız gerekenleri kardeşlik hukuku içerisinde bana söyleyen kişi sayısı üç değildir. Kendisine dokunmadığı sürece yılanlardan rahatsızlık duymayan anlayışın, çok iyi niyetle bile kendilerine dokunulduğunda verdikleri tepkilere muhatap olduk ara ara. Ve buna alıştık biraz da. Ama son yaşananlar beni bu yazıyı yazmaya mecbur etti.

Sitemizin sadık okuyucuları da, arada bir gelip bakanlar da şunu rahatlıkla şahitlik edeceklerdir ki, bu sitenin para pul, reklam derdi yoktur. (Sitemizde ticari amaçlı hiçbir reklam alınmamış ve yayınlanmamıştır.)

Bu site hiçbir cemaat, vakıf, dernek, legal ya da illegal örgüt yandaşı olarak kurulmamıştır. Bu site ticari ya da siyasi olarak ileriye yönelik bir hesabın ürünü de değildir. “Kuralım şu siteyi, seçimlerde çıkartırız birilerini, lojistik destek olur” gibi bir düşünce asla gündemimizde olmamıştır. Bu yönüyle site herhangi bir siyasi partiye angaje de değildir. Hiçbir belediye ya da belediye başkanı ile de yandaşlık, arkadaşlık içinde değildir. (Camiamıza yakın partiler haberlerini bize özel e-mail’le ulaştırdıkları için severek ve isteyerek hepsinin haberlerini yayınladık, yayınlıyoruz.)

Seçimlerin yaklaşması ile birlikte aday adaylığı süreci yaşandı, yaşanıyor. Bu süreçte de özel olarak hiçbir aday adayını öne çıkartma çabası içine girmedik. Benim ya da diğer site ilgilisi ve yazar arkadaşların tanıdıklarından da aday adayı olarak çıkanlar oldu. Ancak tavrımız yine değişmedi. Bu konuda aday adayı olanlardan bizlerle özel hukuku bulunan arkadaşlarımızın bizim duruşumuzu ve çizgimizi bildikleri için bize bu yönde “baskı yapmama” nezaketi göstermelerine de buradan kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Gaziantep’te çok değer verdiğim bir hoca efendi ziyaretime geldi geçenlerde. Sebeb-i ziyareti aday adaylığı sürecinde sitemizde haberi çıkan birkaç isimle ilgili olarak kendisine yapılan “ihbar”dı.

Genel anlamda Antep Press, özel anlamda ise Osman İslamoğlu nasıl olurda böylesi haberler yapıyordu? Hocama söylenecek sözüm, verilecek cevabım yok. Çünkü hocam takva ölçüsünde olaylara bakan ve sorgulayan biri. Takva nazarı ile bakıldığında haberciliğin yapılabilir bir tarafı yok ki bunu savunayım. Ben bu işi yaparken “İslam ahlakı” ile değil, gözden geçirilmiş “gazetecilik ahlakı” ile yapıyorum. Acizane gazeteciliğin “İslami” olanının olduğuna da, olacağına da inanmıyorum. Rabbim beni affetsin.

Gazetecilik karakteri itibari ile “İslami”si olmayan bir meslektir.Gazeteciliğin-haberciliğin çıkış noktası şüphe (tecessüs) ile başlar. Sonra ayıbı açığa çıkartma ve bunu iyi şekilde yapabilmek için de bolca su-i zan ve gıybet gerekir. Bu arada yol (haber) kazalarında duracağınız son durak iftira olacaktır. Gazeteciliğin en temizi ise malayani’yi yaygın hale getirmektir.

Hal böyle iken benden Müslüman’a yakışır tavır bekleyen arkadaşlar ya direkt “bu işi bırak” demeli ya da kendilerine dokununca ilkeli imiş gibi tuhaf tavırlara girmemelidir.

Bu site kastedilen anlamda “İslami bir site” değil, zaten bir haber sitesinin böyle olmasının mümkün olmadığını da söyledik. Ama bunun böyle olması bizim hiçbir İslami ve Ahlaki kriterimizin olmadığı anlamına gelmiyor elbette.
Bu site, adalet gibi, merhamet gibi, güçsüze karşı kibirlenmemek, güçlüye karşı yalakalık yapmamak gibi, mazlumların hakkını ve hukukunu gözetmek gibi, doğruyu söylemek gibi, yanlışa karşı çıkmak gibi, fahşaya destek olmamak gibi, Müslümanların hayırlı çalışmalarını duyurmak, yanlışlarında uyarmak gibi bir takım İslami ve ahlaki kriterleri gözetmeye çalışıyor.

Şunu herkesin bilmesinde fayda var ki, biz sadece “ciddi bir yerel haber sitesi” olmak için çaba gösteriyoruz. Bunu ne kadar başardığımız tartışılabilir, ama en azından refiklerimizden birkaç adım ilerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Nitekim – Allah emeğimizin karşılığını veriyor ki – aylardır Gaziantep’te “bir numara” olmayı sürdürüyoruz.

Bu hususları ifade ettikten sonra şunları da seven sevmeyen herkese ifade etmek istiyorum:

Kendisine yakınlık gösteren fasıklara karşı alabildiğine hoşgörülü olan, onlarla oturup kalkan, yiyen içen yan yana yürüyen, işbirliği yapan, pazarlık yapan muhterem arkadaşların bizim “gazetecilik” gereği tarafsız bir dille ajans’tan gelmiş bir kaç haberi yayınlanmamızı “ihbar” konusu haline getirip, dilimin dönmeyeceğini bildikleri dostlarımı üstüme göndermelerinin kendi işlerine yaramayacağını bilmelerini isterim.

Bu site ne bir kuruş maddi menfaat  ne de birilerine şahsi ikbal için payanda olmamıştır ve olmayacaktır inşallah.
Vesselam.

03.04.2011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here