Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) bir heyet, Nizip ilçesinde Suriyeliler’in konakladığı çadır kenti ziyaret etti.

Yaklaşık 11 bin Suriyeli’nin barındığı çadır kenti ilk olarak tepelik bölgeden izleyen 12 kişilik heyet, burada fotoğraf çektirdi.

Daha sonra çadır kente geçen heyet, Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz tarafından karşılandı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sinan Atakan, heyete kentteki idari binada brifing verdi. Çadır kentteki anaokulunu ziyaret eden heyet üyeleri, market ve sosyal tesislerde inceleme yapıp dikiş nakış kursunda eğitim alan kadınlarla bir süre sohbet etti.

Çadır kentteki hastaneyi de gezen heyettekilere bilgi veren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Atakan, çadır kentte kalan Suriyeli hastalara tek doktorla hizmet vermeye çalıştıklarını aktardı.

Atakan, doktor açığını kapatmak için sözleşmeli hekim çalıştırılabileceğini, bu hekimlerin maaşlarının da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından oluşturulacak bir fondan karşılanabileceğini sözlerine ekledi.

İncelemelerinin ardından, ilçe merkezinde yaşayan Suriyelileri kayıt altına almak amacıyla oluşturulan Mobil Koordinasyon Merkezi’ndeki çalışmaları da yerinde gören heyet üyeleri, daha sonra ilçeden ayrıldı

BM heyetine, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yavuz Oruç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, Nizip Çadır Kent Müdürü Mahmut Alagöz, Nizip Konteyner Müdürü Halil Kendirci ve AFAD yetkilileri eşlik etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here