hursit-kulter-bulundu-1475853586-17642854144

Aylardır kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in Kuzey Irak’ın Kerkük şehrinde olduğu ortaya çıktı. Külter’in Kerkük’te olduğunu PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı duyurdu. Külter gözaltına alındığını sonra da gözaltından kaçtığını iddia etti. Geç açıklama yaptığı için özür diledi.

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan beri haber alınamıyordu. Külter’in kaçırıldığı ileri sürülmüş ve HDP tarafından, Külter’in serbest bırakılması için kampanya başlatılmıştı. Külter’in bulunamamasıyla ilgili olarak HDP’li isimler devlete yönelik suçlamalarda bulunuyordu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 27 Mayıs’tan beri kendisinden haber alınamayan DBP il yöneticisi için soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. Bakan Işık, Meclis Genel kurulunda HDP Milletvekillerinin sorusu üzerine, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini belirtmişti.

Kerkük’te olan Hurşit Külter, bugün yaşanılanlara dair basın açıklaması yaptı. Külter PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı’nın yayınladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bu açıklamayı bu kadar geç yaptığım için başta benim için mücadele yürüten herkesten özür diliyorum. Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu. 13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp öz yönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben göz altında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan bu özel hareket polisi sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında, bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim, şeklindeki konuşmalarını duyuyordum. Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here