Gaziler Caddesi’nde bulunan tarihi Keyvanbey Hamamı’nın damı akınca, onarmak yerine branda ile örtmeyi tercih ettiler. Esnaf turizm sezonu başlarken, bu görüntünün yakışmadığını belirterek, “ Ayıbımızı branda ile gizliyoruz.”şeklinde yorum yapıyor.

Gaziler Caddesindeki tarihi 1700’lü yıllara dayanan tarihi Keyvanbey Hamamı’nın damı  branda ile örtülmüş durumda.  İş yeri sahipleri tarihi bina olduğu için müdahale edemediklarini, bir çivi bile çakamadıklarını, çözümü bu şekilde bulunduklarını dile getirirken, çevre esnafı ise bu duruma yetkililerin müdahale etmesini istediler.

Keyvanbey Hamamı özel şahsa ait olduğu için, Vakıflar’ın veya belediyenin bir tasarrufunun olmadığını belirten esnaflar, “ Ancak işyeri sahibinin de elinden birşey gelmiyor. Çünkü çivi çakma izni bile yok. Çözüm olarak damın üzeri branda il kaplanmış. Bu caddeden de görünüyor, yerli ve yabancı turistin dikkatini çekiyor.  Yetkililer burası özel de olsa, bu ayıba bir çözüm getirmeli” şeklinde konuştular.

Bu gibi tarihi yerlere gerekli önemin verilmesini gerektiğini belirten vatandaşlar ise, “ Bu gibi tarihi yapılarla ilgilenilmediğinden dolayı tarih yok olup gidiyor. Gaziantep’te birçok yerler restore edildi. Fakat bu yapılar daha önemli. İlk önce bu yapılar kurtarılmalı. Birçok yapı ise aslından uzaklaşmış, farklı şekilde hizmete açılmış. Buraları yapmamak ile yıkılmasını mı bekliyorlar. Eğer yapılmıyorsa zamanla yıkılacaktır. Hem görüntü kirliliği oluyor, hem de tehlike saçıyor. Bu yapılar aslına uygun şekilde restore edilmelidir” şeklinde konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here