Üreticiler, dünyada ALS hastalığına dikkatleri çekmek ve bağış toplamak için yapılan “Baştan aşağı buzlu su dökme kampanyasını” kendilerine göre yeniden yorumlayarak “Başından aşağı bir teneke yerfıstığı dök kampanyası” gerçekleştirdi.

Fıstık üretimindeki sorunlara dikkati çekmek isteyen üreticiler, tarladan topladıkları fıstıkları bir kovaya doldurup başlarından aşağı döktü.

Çiftçi Merden İslah, fıstık üretiminin zor ve zahmetli olduğunu ifade ederek, tek tep toplanıp, yıkanan ve kurutulan ürünün tarladan pazara inmesine kadar çok fazla para ve emek harcadıklarını kaydetti.

Sezonda verimden memnun olduklarını ancak fiyatların düşük seyrettiğini ifade eden İslah, şunları söyledi:

“Yerfıstığı fiyatları çok düşük. Yetkililerin bu durumu değerlendirmesini istiyoruz. Dönümüne 400-500 kilo veren çok değerli araziler var ama ürün para etmiyor. Yer fıstığı fiyatı kilogramı 2 – 2.5 lira arasında seyrediyor. Antep fıstığı ya da fındık fiyatlarıyla kıyasladığımızda çok düşük kalıyor. Fiyatlar düşük olduğunda da bu emeğin karşılığını alamıyoruz. Fiyatlarına dikkat çekmek için başımızdan aşağı bir teneke yerfıstığı dökerek sesimizi yetkililere duyurmak istedik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here