YABANCILARA YÖNELİK EĞİTİM-ÖĞRETİM HİZMETLERİ DÜZENLEME İL KOMİSYON 2.YARIYIL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

IMG_20160217_232539
Yabancılara yönelik eğitim-öğretim hizmetleri düzenleme il komisyon 2.yarıyıl değerlendirme toplantısı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YANMAZ’ ın açılış konuşmasıyla başladı. Toplantıya İl komisyonu üyesi; okul müdürleri, geçici eğitim merkezi koordinatörleri ve ilimizde bulunan kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YANMAZ yaptığı açılış konuşmasında, “İlimizde yaklaşık 93.000 Suriyeli öğrenci bulunduğunu. 55.053’ ünün okula kazandırılarak il bazında % 59 luk bir orana ulaştıklarını belirtti. Geçen eğitim-öğretim yılında yabancı öğrencilerde (Suriyeli, Iraklı) 26.000 öğrenciye ulaşmıştık, içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılının birinci döneminde 55. 053 öğrenciye ulaşıldı bu çok önemli bir başarı Türkiye genelinde bu okullaşma oranı %45 iken ilimizde %59 oranında okullaştırılan Suriyeli öğrencilerimizin 9.552’si resmi ve özel okullarımızda eğitim öğretime devam etmektedir.” Dedi. Ayrıca ülkemizde ilk defa yabancılara yönelik olmak üzere (Suriyeli Iraklı) İmam Hatip Lisesi projesi başlatıldığını pilot il olarak ilimizin de seçildiğini belirtti. İki okulumuzda Suriyeli öğrenciler için imam hatip lisesi yapıldığını bunu kamuoyu ile paylaşmak istediğini ifade etti. Suriyeli öğrenciler içinde bağımsız okullar yapmak istediklerini bunun için de UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği dâhilinde bir eylem planı oluştuğunu önümüzdeki günlerde Suriyeli öğrencilerin kendi okullarında normal eğitime geçerek %100 okullaşma oranına ulaşmayı hedeflediğini dile getirdi.

IMG_20160217_232637

Suriyeli öğretmenlerin eğitimi ile ilgili de halk eğitim merkezlerimiz ile işbirliği yaparak Suriyeli öğretmenlere Türkçe konuşma kursu düzenlendiğini bu tip faaliyetlerin entegrasyonda önemli rol oynadığını söyledi. Yine bu kapsamda ilimiz genelinde çeşitli branşlarda 200 kurstan 3.724 Suriyeliye kurs verildiğini ve bu eğitim öğretim yılında 2.302 kişiye sertifika verildiğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz geçici eğitim merkezi koordinatörlerine ve il komisyonu üyelerine teşekkür ederek yanlarında olduklarını çalışmalarında kendilerine destek olacaklarını söyledi ve çalışmalarında başarılar diledi. Daha sonra program İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Vasıf Munis’in Suriyelilerin çalışma izni hakkında katılanları bilgilendirmesi ve soru cevap bölümünün ardından son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here