2. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali kapsamında düzenlenen ülkeler arası barbekü workshop etkinliklerinde mangal başına geçen ünlü aşçılar kendi kebap yapmadaki marifetlerini sergilediler.

Festivalin ilk gecesi, folklorcuların Gaziantep yöresine ait kına gecesini sahneledikleri gösterilerle görsel bir şölene dönüştü.
Genel Koordinatörlüğünü Gaziantep’in Kültür Elçisi Yazar Ahmet Ümit ve Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan’ın üstlendiği 2. Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali, dünyanın tanınmış bir çok şef aşçısını Gaziantep’te bir araya getirdi.
Sahan Restoranı bahçesinde sabah saatlerinde mahsere kazanlarında üzüm şiresi hazırlanması ile başlayan Şirehan festivali, gece ise şef aşçıların mangal başındaki hünerlerine sahne oldu.
Tarihi ipek yolu üzerinde kurulu tek kervansaray otel olma özelliğine sahip Şirehan Hotel avlusunda gerçekleştirilen lezzet etkinliğine, dünyanın 10 farklı ülkesinden gelen ünlü aşçıların yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.
Ülkeler arası barbekü workshop öncesi yabancı aşçılarla bir araya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, bu festivaldeki amaçlarının eşsiz Gaziantep mutfak kültürünü tüm dünyaya tanıtmak ve tattırmak olduğunu söyledi.
Kebap denince dünyada Türkiye, Türkiye’de ise Gaziantep’in ilk akla geldiğini belirten Öztan,”Bugün farklı kıt’alardan gelen ve farklı yemek kültürlerine sahip olan aşçılarımız kendi kebap çeşitlerini hazırlayarak misafirlerimizin beğenisine sunacaklar. Biz de Türk usulü kebaplarımızı onlara tattıracağız” dedi.
Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlere sahip olduğuna ifade eden Öztan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Gaziantep’in yaklaşık 450 çeşit yemeği var. Bugün Hollanda gibi bir ülkenin yemek sayısının 50 olduğu düşünüldüğünde Gaziantep’in zengin mutfak kültürüyle bir dünya başkenti olduğu zaten açıkça ortaya çıkıyor. Gaziantep yemek çeşidi ve kalitesiyle Fransa ile baş edecek tek şehir. Biz yeter ki bu değerlerimize sahip çıkalım yeteri kadar tanıtmak için çaba harcayalım”
Festivalin koordinatörlerinden Yazar Ahmet Ümit ise, konuşmasında Tahir Tekin Öztan ile birlikte, doğdukları Gaziantep’i bu festivalle tanıtma girişiminde bulunduklarını dile getirdi.
Gaziantep’in yemek kültürünü ve geleneğini yaşatmayı hedefleyen Şirehan Festivaline toplumun tüm kesimlerini destek vermeye davet eden Ümit, “Eğer bu etkinliklere gerekli destek verilmezse bu girişimler çölde küçük bir ırmak gibi eriyip yok olacak. Bu nedenle hem marka şehir, hem de dünya kültür başkenti olmak istiyorsak, değerlerimize hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.
Açıklamaların ardından kendi ülkelerine has ızgara ve kebap çeşitleri hazırlayan yabancı aşçılar, bu lezzetleri konuklara ikram ettiler.
Öte yandan Ömer Lök ve ekibi tarafından seslendirilen Antep türkülerinin ardından sahne alan folklor ekibinin gösterileri ise festivalin ilk gecesine ayrı bir renk kattı. Gaziantep yöresine ait kına gecesini çeşitli manilerle birlikte sahneleyen folklorcular büyük beğeni topladılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here