dsc01914-e1332972658644

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde dikiş nakış kursuna katılan kadınlar, hem el becerilerini geliştiriyor, hem de yüzyıllarca yıllık geleneği sürdürüyor.

Şehitkamil Belediyesi tarafından Selimiye Sosyal Tesisi Aile Merkezi’nde açılan dikiş nakış kursuna katılan bayan kursiyerler, hem el becerilerini geliştiriyor hem de çocukları için çeyizlik hazırlıyor. Kurslarda dikiş nakış, iğne oyası, Antep işi, tel kırma ve mefruşat öğrenen ev hanımları, el becerilerine bir yenilerini eklerken, çocukları için hazırladıkları çeyizlerle Anadolu’nun yüzyıllardır süre gelen geleneğini de yaşatıyor. Aldıkları siparişlerle aile bütçesine katkı sağlama imkanı bulunan kadınlar, kurslarda dolu dolu zaman geçirdiklerini kaydetti. Memnuniyetini belirten kursiyerlerden Seval Fidan, “Selimiye Sosyal Tesisine gelerek, burada el beceri kurslarına katılıyorum. Hocamız nezaretinde, dikiş-nakış, iğne oyası ve Antep işi öğreniyorum. Şuanda kızımın çeyizi için yatak örtüsü yapıyorum. Bunun dışında diğer çeyizlik takımları da yapmaya çalışıyorum. Buraya geldiğimde hiçbir el becerim yoktu. Hocamızın sayesinde bütün el işlerini öğrendik. Bu anlamda desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen hocamıza çok teşekkür ediyorum. Bu sosyal tesisin her anlamda bize katkısı oluyor. Evde oturmaktansa, buraya gelip bir şeyler öğrenmek çok güzel bir şey. Bütün ev hanımlarının bu tür etkinliklere katılmasını istiyorum ” dedi.

Çocuklarının çeyizini hazırladığını belirten Betül Aslan, “Selimiye Mahallesinde ikamet ediyorum. Bu tesise el işi öğrenmek için katıldım. Sağ olsun hocamız sayesinde bütün el işlerini öğrendim. Şuanda tel kırma, bartın işi yapıyorum. Burada hem kendi evim için hem de çocuklarımın çeyizlerini hazırlıyorum. Bunun dışında, dışardan gelen siparişleri de değerlendirerek, aile bütçemize katkıda bulunabiliyoruz. Tesisimizden ve yapılan faaliyetlerden çok memnunuz. Bizlere bu imkanı sunan Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na ve hocamıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜM EV HANIMLARINA ÇAĞRI

Selimiye Sosyal Tesisi Aile Merkezi Mefruşat ve İğne Oyası Öğretmeni Ayşe Çaylak ise tüm ev hanımlarını kurslara davet etti. Yaklaşık 55 bayan kursiyerin bulunduğunu belirten Çaylak, “Haftanın 5 günü sabah ve öğlen olmak üzere burada el beceri kursumuza gelen hanımlarımıza dikiş-nakış, iğne oyası, Antep işi, tel kırma ve mefruşat öğretiyoruz. Yaklaşık 55 kursiyerimize eğitim veriyoruz. Kursiyerlerimize, dikiş nakış, iğne oyası, Antep işi, bartın işi, tel kırma ve mefruşat öğretiyoruz. Kursiyerlerimiz burada çocukları için çeyizlik hazırlarken, aldıkları siparişlerle de aile ekonomisinde katkıda bulunabiliyorlar. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl bayanlarımız el beceri kurslarımıza daha yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Evde geçirecekleri boş zamanları, buraya gelerek en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorlar. Burada vermiş olduğumuz eğitimlerle kursiyerlerimizin el becerileri gelişti ve kendi isteklerine göre de model çıkarıp işleye biliyorlar. Bütün bayanlarımızı el beceri kurslarımıza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here