Hububat Bakliyat Yağlı Tohumları ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya 2023 hedeflerine odaklandıklarını ve sektörel gelişime katkı sağlayacak çalışmaların içerisinde yer alacaklarını belirterek “Anadolu’nun bereketli topraklarından elde edilen ürünlerimizin dünya pazarlarında hak ettiği değerde satılabilmesi için birlik olarak AR-GE, İnovasyon ve her türlü tanıtım çalışmasının ve projesinin içerisinde yer alacağız. Ürünlerimizin dünyanın dört bir yanında bütün ülkelerde Pazar bulabilmesi için kurulan tanıtım gruplarımız üzerlerine düşeni yapmakta ve uluslararası fuarlar yanında nokta vuruşu diye tabir ettiğimiz pilot ülkelerde tanıtım çalışmalarını sürdürmektedir.

Komşu ülkeler yanında bizim için dünyanın bütün ülkeleri büyük birer Pazar konumundadır. Bu pazarlarda etkin rol alabilmek, ürünlerimizin tanıtımı yanında ülkemizin de tanıtımını sağlamakla mümkündür. Dünya genelinde uygulanan tarım politikalarını ve sektörümüzle ilgili ürünlerle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor, elde ettiğimiz verileri üyelerimizle paylaşıyor, onların bu pazarlarda daha etkin rol alabilmeleri için birlik olarak her türlü desteği veriyoruz. Ülkemizde ihracat kültürü hızla gelişti. Bir veya birkaç ülke odaklı değil, dünya geneline yönelik ihracat politikasıyla yapılan çalışmalar hızla sonuç veriyor. 2014 yılı hedeflerimiz arasında özellikle Latin Amerika, Afrika, Uzakdoğu ve AB pazarlarında daha etkin olabilme yönünde çalışmalarımız var. Sektörümüzle ilgili ürünlerimizin BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının acil yardım paketlerine girebilmesi yönündeki çalışmalarımızda sürüyor.

Ürünlerimizin yüksek değerlerle dünya pazarlarında satılması elbette Anadolu’daki tarımın da gelişmesi ve üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alması açısından da önemlidir.” dedi. Başkan Altunkaya 2014 yılı sonuna kadar sektörle ilgili fuarlarda da etkin rol alacaklarını ve özellikle tanıtım gruplarının bu fuarlardaki etkinliğinin arttırılacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here