Gaziantep’te tarihi hanların önemli bölümü restorasyona hasret kaldı. Kendi kaderleriyle baş bala kalan tarihi hanların bazıları oto park bazıları ise depo olarak kullanılıyor. Özellikle Kültür Yolu çevresinde yer alan hanların gün ışığına çıkartılması ve turizme kazandırılması gerekiyor.

TARİHİ MEKAN TURİZME KAZANDIRILMALI

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Karagöz Caddesi’nde bulunan ve Osmanlı Han mimarisi ile yapılan tarihi Emir Ali Hanı, uzun yıllar yapılış amacına uygun olarak hizmet vermesine karşın, son yıllarda otopark olarak kullanılıyor. Esnafın çok yoğun olarak bulunduğu, birbirine bitişik yüzlerce iş yerinin bulunduğu dar bir cadde üzerinde bulunan tarihi han, zamana yenik düşmüş olmanın izlerini taşıyor. Diğer yandan yine Karagöz Caddesi üzerinde yer alan tarihi Şeker Hanı ise son yıllarda da depolama alanı olarak kullanılmaya başlandı.

EMİR ALİ HANI DUVARLARI YIKILIYOR

Hiç bir bakım ve onarım çalışması yapılmayan hanın, duvarlarının büyük oranda yıkıldığı gözleniyor. Ancak, bütün bu olumsuzluklara karşın, tarihi mekanda, insanlara otopark hizmeti verilmeye çalışılıyor. Özel mülk olan tarihi han, bir an önce bakım ve onarımdan geçirilmezse, tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Tarihi hanın mülkiyetinin bazı kişilere ait olması, bu kişilerin şu ana kadar gerek bakım ve onarım, gerekse de restorasyon çalışmaları için bir girişimde bulunmaması, tarihi hanın günden güne daha fazla tahrip olmasına neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here