Şehitkamil’den hanımlara uyuşturucu tespiti ve tedavi yolları semineri

Şehitkamil'den hanımlara uyuşturucu tespiti ve tedavi yolları semineriŞehitkamil Belediyesi ile Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şehitkamil’li hanımlara yönelik “Uyuşturucu Tespiti ve Tedavi Yolları” konulu seminer düzenledi. Seminerde, hanımlara uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden korunma ve nasıl önlem alınması gerektiği konusunda önemli bilgiler aktarıldı.

UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDELERDEN KORUNMANIN YOLLARI ANLATILDI

Şehitkamil Belediyesi Girne Sosyal Tesisi Aile Merkezi’nde düzenlenen “Uyuşturucu Tespiti ve Tedavi Yolları” konulu seminere, ev hanımları yoğun ilgi gösterdi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hacı Lütfiye Şireci Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikoloji Danışmanı Kübra Çetin tarafından seminerde, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları anlatıldı. Psikoloji Danışmanı Kübra Çetin, uyuşturucu maddenin insan üzerindeki etkilerin fark edilmesi konusunda ve ne denli zararlar verebileceği hakkında hanımlara detaylı bilgiler verdi. Çetin; “Yaklaşık 35 Sosyal Tesiste hanımlarımıza seminerler veriyoruz. Seminerlere çok yoğun bir talep var. Buda bizleri mutlu ediyor. Amacımız madde bağımlılığıyla alakalı ailelerde farkındalık oluşturmak. Ailelerimize, çocuklarını uyuşturucudan ve uyarıcı maddelerden nasıl korumaları açısından detaylı bilgiler sunduk. Bu konuda madde bağımlılığını engellemede en büyük rol ailelere düşmektedir. Aileler çocuklarını hiçbir zaman başıboş bırakmamalıdır. Aileler çocuklarının kimlerle konuşup vakit geçirdiğini iyi bilmeli. Aileler çocuklarına sahip çıkmaz onlarla ilgilenmezlerse, çocukları tehlike arz eden kişilere yakınlaşırlar. Ailesinden ilgi bekleyen çocuklar, aradığı ilgiyi ailesinden bulamazsa, çeşitli zarar ve kötü alışkanlıklar görecekleri kişileri kendilerine dost görüp, madde kullanımına alışabilmektedirler” dedi.

Uyuşturucu madde ile mücadele için yapılan seminerin olumlu geçtiğini ifade eden kursiyerlerden Nilüfer Nacarküçük ise, “Seminer gerçekten bizim için çok faydalı oldu. Çünkü çevremizde çok görüyoruz çocuklar maalesef çok küçük yaşlarda sigaraya, uyuşturucuya başlıyorlar. Bu uyuşturucu maddelerin çok yaygınlaşması ve kolay erişir olması, çocuklarımızda da etkili oluyor. Hiçbir velinin artık benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz gibi bir garantisi yoktur. Uyuşturucu kullanımı artık çok yaygınlaştı. Bunun için bu tür seminerler çok önemli. Burada nasıl önlemlerin alınacağını veya çocuğumuzun uyuşturucu kullandığını nasıl anlayacağımızı öğreniyoruz. Ebeveynler olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği ve uyuşturucu madde bağımlılığının önlenmesi açısından gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgiler aldık. Bu tür seminerlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here