Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı tarafından kentin değişik bölgelerine bedensel engelliler için kurulan şarj cihazların kablolarının kesilmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu.

 

Şehrin en işlek bölgelerinde bedensel engellilerin ulaşabilecekleri noktalara akülü cihazların şarjları için kurulan ücretsiz şarj cihazlarının kablosunun kesilmesine tepki gösteren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, yaya hakkının insanlık hakkı olduğunu söyledi.

 jarz_istasyonlarina_suikast_h21583

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in engellilere yönelik çalışmalarını tüm kamuoyunun bildiğini ve takdir ettiğini belirten Çelebi, bu çalışmalardan birisinin de akü araç kullanan bedensel engelliler için kurulan şarj istasyonları olduğunu söyledi.

 

7 ayrı noktada şarj istasyonu kurduklarının ifade eden Çelebi, “Bedensel engelliler için kurduğumuz şarj istasyonlarının kablolarının makas veya bıçak ile kesildiğini arkadaşlarım bana söyledi. Biz bu arkadaşların çarşı-pazara çıktıkları zaman yarı yolda kalmamaları için böylesi bir proje yapmıştık. Gayette güzel olmuştu. Engelli vatandaşlarımız durumdan memnundular. Şimdi bu vatandaşlarımız geri evlerine dönerken zorlanıyorlar” diye konuştu.

 

Bu yakışıksız işlemleri yapanlar için Gaziantep halkından yardım beklediklerini açıklayan Yusuf Çelebi, bu tür olayları yapanların eşkâllerini ve isimlerini kendilerine veya emniyet güçlerine bildirmelerini istedi.

 

Her kesilen bir kablonun bir engellinin evinden çıkmamasına engel olma anlamına geldiğini vurgulayan Çelebi, “Engellilerin hayatını kolaylaştırma yerine onların hayatına engel olmanın doğru bir davranış değildir. Onların özgürlüklerini engellediklerini bilmeleri gerekir. Engellinin önündeki engelleri kaldıran insan, insan haklarına sahip çıkmış olur. Aksi takdirde engellinin önüne birde siz engel koyarsanız o insanın özgürlüğünden bahsedemezsiniz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here