aecf703685ffeb0cd1aa9336b37b199d_400x400Bir çoğumuz; bu kadar derdimiz varken, bu Lozan tartışmaları da nerden çıktı,

daha üç ay önceki işgal harekatını bile tam atlatamamışken, imdi yeni maceralara girmenin zamanı mıydı? diye soruyoruzdur.

 

Sevgili dostlar, artık bu oyunda kendi hamlelerimizi yapmak zorundayız. Lozan’ı da, Misak_ı Milli’yi de, harita değişikliklerini de yeniden gündeme getirmemiz keyfilikten değil, zorunluluktandır.
İsterseniz bu günkü tartışmaları anlamak için tarih sayfalarını biraz karıştıralım:
Yorgun Osmanlı, birkaç maceraperest paşa yüzünden birinci dünya savaşına itiliverir,

Savaş kaybedilince de savaşı asıl başlatan Almanya’ dan daha ağır bir fatura ile karşı karşıya kalır.

İtilaf devletleri ülkemizi -bir pastayı paylaşır gibi- paylaşıp, paylarını almak için haçlı postalları ile Anadolu’nun dört bir yanını işgal eder.

Ancak hesap edemedikleri bir direniş ile karşılaşınca sahada değil, masada kazanma hamlesini yapar ve Lozan’ı imzalatır.

Bizi ise; Lozan’da kulağı duymaz, gözü görmez, şeytan ile dans etmeyi bilmez bir kaç gafil temsil eder,

Bu anlaşmanın sonunda da; pastayı, -kremasına ve en lezzetli kısmına dokunmamız şartıyla- bize bırakırlar.

Bu ali-cengiz oyununu farkeden biri olursa anında ortadan kaldırdılar. Adnan Menderes, Turgut Özal ve Necmeddin Erbakan’a çekilen operasyonları hatırlayalım.

 

İşte son operasyonlar da bu oyunu farkeden Recep Tayyip Erdoğan’a yapılıyor.

“Ben BOP’un eşbaşkanıyım” diyen, amerika ve batı  ile uyum içinde hareket eden Erdoğan’a kimse operasyon çekmemişti. Ama, Erdoğan’ın yönünü doğuya çevirince her geçen gün dozunu arttıran bir savaş başladı.
Mit tırları müdahalesi, Hakan Fidan operasyonu,  Reis’e ameliyat masası olayı, arabasının uydudan kilitlenerek gaz verilmesi, daha mükerrer bir çok suikastler, Rus uçağının düşürülmesi, Gezi olayları, 6-7 Ekim kalkışması, 17-25 aralık girişimi ve nihayet 15 Temmuz Darbe teşebbüsü…

 

Artık kılıçlar açık bir şekilde çekildiğine göre çatışma ve savaş da kaçınılmaz bir hal aldı.

Oysa biz yüz yıldır; Lozan’ın ağır şartlarına asla razı olmadığımız halde, bizi büyük dar boğazda bıraktığı halde Lozan şartlarına uymaya çalıştık.

Ama yeni Türkiye; Lozan’a sadık kalmanın batıyı tatmin etmediğini, savaşın Anadolu’ ya taşınmak için her geçen gün mevzilerin bir bir ele geçirildiğini görmezden gelemezdi.
Bu saatten sonra yapılacak en iyi strateji savaşı onları toprağına taşımak olacaktı. Ve Fırat Kalkanı ile buna ilk adım atıldı.

Tabiri caizse Türkiye, “medem ki siz defalarca ülkemizi bölmek için bu anlaşmayı bozdunuz, biz dünden bozduk” diyerek saldırıya geçti.

Elbette bu büyük bir risk, ama bekleyerek de bu ateş çemberinden uzak kalmak mümkün olmayacak.

 

Son olarak şu tarihi formülü hatırlatalım: “Öldürmeyen darbe güçlendirir”. İnşallah bu darbeler bizi güçlendirir ve geleceğe daha emin bir şekilde bakacağımız günlere kavuşuruz.

Selam ve dua ile…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here