gaziantep-buyuksehir-belediyesi-mezarlik-ziyaretleri-icin-hazirliklarini-tamamladi-1054588-01

 

Yaşayanlar da, ölüler de kalacak yer sıkıntısı çekmeye başladı.
Hızlı bir nüfus artışı yaşayan Gaziantep’te konut ihtiyacının ardından, şimdi de mezarlık ihtiyacı boy göstermeye başladı. Her iki mezarlıkta da yer kalmadığını dile getiren yetkililer üçüncü bir mezarlık için kolları sıvadı. Taşlıca’ya yapılması planlanan yeni mezarlığa köy sakinleri karşı çıkıyor.
Asri Mezarlık ve Yeşilkent Mezarlığının ardından Gaziantep’e üçüncü bir mezarlık yapılması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncü mezarlık için gündeme gelen arazinin yargıda olduğu ortaya çıktı. Yargıda sorun giderildiği takdirde Nizip yolu üzerinde 2 milyon metrekare alan Gaziantep’e yeni bir mezarlık için tahsis edilecek.

KÖY HALKI DAVA AÇTI
Büyükşehir Belediyesi Gaziantep’e üçüncü mezarlığı kazandırmak için kolları sıvarkan, Taşlıca Köyü sakinleri buna fırsat vermeyerek Milli Emlak Müdürlüğü’ne dava açtı. Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin Kuzeybatısına düşen 2 milyon metrekarelik alan mezarlık olması planlanırken, Taşlıca köyü bu araziyi verimli hale getirdi. Hububat ekimi yaparak ürün elde etmeye çalışan Taşlıca Köyü sakinleri, “Burası bizim geçim kanağımız. Mezarlık olamaz” dedi.

SORUNUN GİDERİLMESİ BEKLENİYOR
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yargıda olan bu arazi üzerindeki sıkıntının giderilmesini bekliyor. Üçüncü mezarlık yeri ile ilgili görüşlerini dile getiren yetkililer, “Gerek Asri, gerekse Yeşilkent mezarlıklarında yer kalmadı. Gaziantep’in üçüncü bir mezarlık alanına ihtiyacı var. Milli Emlak Müdürlüğü tarafından tesbit edilen ve mezarlık için tahsisi söz konusu olan 2 milyon metrekare alan şu anda tarım alanı olarak kullanılıyor. Taşlıca Köyü sakinleri de burayı geçim kaynağı gördükleri için dava açmışlar. Dava sonucunu bekliyoruz” dedi.

19 yıllık mezar yıllık 2 bin mezar doluyor. devir ve alım satım yasak. 660 bin metrekare  150 bin kapasiteli  40 bin civarı mezar aile mezarlarının yüzde 10’u dolu yüzde 90’ı boş  25 yılı kaldıracak 150 bin metrekare boş alan var

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here