timthumb

Ordu’da dilencilik yasaklandı, gözler Gaziantep’e çevrildi. Dilenciliğin kanunlar gereği de yasak olduğunu belirterek il genelinde dilenmenin yasaklandığını açıklayan Ordu Valiliği’nin bu kararından sonra Gaziantep’te de böyle bir uygulamaya gidilip gidilmeyeceği merak edilmeye başlandı. Suriyeli vatandaşların şehre yerleşmesinden sonra sayıları alabildiğine artan dilencilerin ve adeta sektör haline gelen dilenciliğin önüne bir türlü geçilemezken, Ordu Valiliği’nin bu uygulamasının Gaziantep’e de örnek olması bekleniyor.

Ordu Valiliği yaptığı açıklama ile kent genelinde Suriyeli vatandaşlar başta olmak üzere hiç kimsenin dilencilik yapmalarına izin verilmeyeceğini ve bu konuda genelge yayınlayacaklarını açıkladı. Dilenciliğin ve çöp toplayıcılığının en büyük sorunlardan biri olduğu Gaziantep’te de benzer bir uygulamanın yapılıp yapılmayacağı merak edilmeye başlandı.

DİLENMEK KANUNEN YASAK

Yardım Toplama Kanunu ve Kabahatler Kanunu’na göre dilencilik yapmak Türkiye’de yasak. Ancak Gaziantep’te hemen her trafik ışığında, parkta, caddede, sokakta ve şehrin her noktasında vatandaşlara ciddi boyutta rahatsızlık veren dilencilerle karşılaşmak adeta kaçınılmaz hale geldi. Ordu Valiliği, kent genelinde vatandaşı rahatsız eden dilenciler hakkında çalışma başlatacaklarını ve zaten yasak olan dilenciliğe kesinlikle izin vermeyeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından, dilenciliğin en çok yapıldığı illerin başında gelen Gaziantep’te de böyle bir kararın alınması bekleniyor.

DİLENCİLERİN ÇOĞU SURİYELİ

Özellikle Suriyeli vatandaşların kent genelinde dilenerek vatandaşları rahatsız etmelerinden dolayı böyle bir karar aldıklarını açıklayan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Dilenciliğin yasak olduğuna dair bir genelgemiz olacak. Zaten mevzuatı hatırlatacağız. Dilenmek, dilencilik zaten Yardım Toplama Kanunu’na ve Kabahatler Kanunu’na göre yasak. Dilencilik suretiyle yardım isteyenlere Ordu’da geçit vermeyeceğiz. Bu konuda genelgemiz, afişlerimiz, duyurularımız olacak” dedi.

“DİLENENLER İHTİYAÇ SAHİBİ DEĞİL”

Dilenen vatandaşları incelediklerinde gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olmadıklarını anladıkları için dilenciliği yasakladıklarını ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan mağdur vatandaşların dilenmelerine gerek kalmadan ihtiyaçlarının giderileceğine dikkat çeken Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da dilencilik yapan Suriyeli vatandaşların da toplanarak kayıtlı oldukları illere gönderildiğini açıkladı.

ORDU’DA 2-3 BİN SURİYELİ VAR

Ordu genelinde sayıları 2 bin ile 3 bin arasında değişen Suriyeli vatandaşların dilenmesinden rahatsızlık duyan Ordulu vatandaşların bu rahatsızlığını gidermek için Suriyeli vatandaşların dilenmesine engel olan Ordu Valiliği’nin bu kararı takdir toplarken, Gaziantep’te sayıları 500 bini bulan Suriyelilerden birçoğu dilencilik yapıyor. Ancak bu duruma rağmen Ordu Valiliği’nin aldığı karar ya da buna benzer bir karar Gaziantep’te şu ana kadar gündeme dahi gelmedi.

GAZİANTEP’TE SADECE KOVALAMACA VAR

Ordu Valiliği dilenciliği yasaklarken, Gaziantep’in hemen her cadde ve sokağında onlarca bulunan dilenciler zaman zaman zabıta ekipleri tarafından bulundukları yerden uzaklaştırılırken, aynı dilenciler farklı noktalarda dilencilik yapmaya devam ediyor. Özellikle Ramazan ayında da oldukça artan dilenciler, camileri, parkları, trafik ışıklarını, insan yoğunluğunu8n olduğu noktaları tercih ediyor. Son zamanlarda birçok lokantanın ve kafeteryanın içine girerek dahi vatandaştan para ve yiyecek talep eden dilenciler, vatandaşları ciddi şekilde rahatsız ediyor. Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here