2016-05-08-partinin-lideri-erdogan

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 29 Nisan’daki MKYK darbesinin ardından parti yönetimi içinde destek aradığı ancak aradığı desteği bulamadığı gibi, Abdülhamit Gül başta olmak üzere çok sayıda ismin, “Bu partinin tek bir lideri var. O da Erdoğan. Hepimiz ona bağlıyız. Bu partide siyaset böyle yürür. Beğenmeyen gider” ifadeleriyle kapıyı gösterdiği iddia ediliyor.

İddialara göre Davutoğlu, MKYK’de atama yetkisinin elinden alınmasının ardından, konuyu 2 gün sonra toplanan Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) gündeme getirdi. Davutoğlu, MKYK içinde bizzat kendisinin seçtiği MYK üyelerinden destek istedi. Davutoğlu MKYK’deki atama yetkisinin alınması olayından şikâyet ederek MYK üyelerine “Ben bu partinin genel başkanıyım. Ama benden habersiz, bana karşı böyle bir işlem yapılıyor. Bunu doğru bir yöntem, yol arkadaşlığına uygun bir tarz olarak görmem mümkün değil” diyerek sitem, kırgınlık ve şikâyetini dile getirdi.

‘Partinin lideri Erdoğan’

Ancak, Abdülhamit Gül başta olmak üzere çok sayıda isim Davutoğlu’na sert çıktı. Bu üyeler net olarak MKYK’deki yetki sınırlamasını savunarak Davutoğlu’na “Bu partinin tek bir lideri var. O da Recep Tayyip Erdoğan. Hepimiz ona bağlıyız. Bu partide siyaset böyle yürür. Beğenmeyen gider” ifadeleriyle kapıyı gösterdiler. Bu sert çıkışın ardından Davutoğlu’na MYK içinden destek gelmemesi de dikkat çekti. Bunun üzerine Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek partiyi kongreye götürüp, çekilme kararını aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here