07112014-092346

Elmacı Pazarı esnafları havaların soğumasıyla birlikte kış mevsiminin vazgeçilmezi ve insan vücudunu sıcak tutan cevizli sucuk, muska ve pestil gibi şire türlerine halkın büyük ilgi gösterdiğini açıklarken, şirelerde tezgâhlardaki yerini aldı. Yaz aylarında meyvelerin kurutulmasıyla birlikte raflarda yerini alan şireler, kış aylarında dertlere derman oluyor. Kuru üzüm, kuru dut, pestil, sucuk, pekmez, fıstık, badem, kayısı başta olmak üzere çok sayıda doğal ürün vatandaşların beğenisine sunuluyor. 

ŞİFA KAYNAĞI

Elmacı Pazarı’nda şire satan esnaflar doğal ürünleri üreticisinden tüketicisine aktardıklarını belirterek bu ürünlerin şifa kaynağı olduğunu açıkladılar. Soğuk algınlığı, kansızlık gibi hastalıklar başta olmak üzere çok sayıda hastalığa derman olan şire ürünlerini kış aylarında tüketen insan kolay kolay hasta olmaz.

Melih Yıldırım: “Elmacı Pazarı’nda 10 yıldır esnafım. Kış mevsimi dolayısıyla Gaziantep halkı mutlaka şireyi mutfağından eksik etmez. Şire türü olarak üzüm pekmezi, pestil, sucuk, bastık var. Gaziantep’te kış günü geldiği zaman şire almak bir gelenek haline geldi. Daha kaliteli, daha güzel besin olduğu için herkes tercih ediyor.   Sağlık yönünden de gelişime, kansızlığa birebir yararlıdır. Son 15 gündür vatandaşlarımız şire almaya başladılar.” 

Turan Efendioğlu: “20 yıldır Elmacı Pazarı’nda esnafım. Vatandaşlarımız kışlık şirelerini almaya başladılar. Şire olarak sucuk, pestil, fıstıklı muska, Besni üzümü, Antep karası üzüm, kuru incir var. Havaların soğumasıyla birlikte şireye olan ilgi de arttı. Kışın insanlar üşür, şire alıyorlar bunu çocuklarının beslenme çantasına koyuyorlar. Şire, kış aylarında hem kanı hızlandırır hem de insanı sıcak tutar. Şu günlerde şireye bayağı bir ilgi var. Yerli ve yabancı turistler daha çok gelmeye başladı. Eskiden herkesin üzüm bağı vardı ama şimdi herkes çarşıdan satın alıyor.”

DSC07227

Osman Koç: “Elmacı Pazarı’nda 16 yıldır esnafım, kış mevsiminin gelmesiyle şire sezonu başladı. Şire çeşitleri olarak pestil, tahin, şire tarhana, sucuk, pestil ve pekmez gibi çok çeşidimiz var. Şu anda şireye ilgi çok güzel. Kışın şire yenilmesi insanı sıcak tutar. Vatandaşlarımız havaların soğumasıyla birlikte şire almaya başladı. Kış mevsimi dolayısıyla şirelere olan ilgi her sene olduğu gibi bu sene de çok iyi durumda. Kış aylarında daha çok kuru incir ve pekmez tercih ediliyor. Şirelere kent halkının yanı sıra başka illerden gelen yerli turistlerde ilgi gösteriyor.

Mehmet Kasapbaşı: “32 yıldan beri Elmacı Pazarı’nda esnafım. Şire olarak sucuk, bastık, pestil, pekmez gibi ürünler yeni çıktı. Geçen seneye göre ceviz, üzüm, fındık, fıstık mahsullerinde bayağı bir eksiklik var. Kışın şire yemek büyüklerimizin devam ettirdiği bir şey. Kışı soğuk havada insan üşür ama şire tüketildiği zaman kan hareketlenir ve bu da insanı sıcak tutar. Eksiler Antep Karası denilen siyah kuru üzümü ilaç niyetine ceplerinde taşırmış. Şirenin kansızlığa, bağırsaklara çok faydası var. Şire türleri insan vücudunu sıcak tuttuğu için herkes tarafından ilgi görüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here