11955376317.10.2015103525gaziantepgunes

Gaziantep’ te toplu taşımada kriz sebebi olan serbest kart sorunu, bir kez daha yüzünü gösterdi. Engelli olan ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı’nda görevli olan İbrahim Doğan da halk otobüsünden atıldı.

Yüzde 97 oranında görme engelli olan İbrahim Doğan ve refakatçısı onlarca insanın içinde demokrasi meydanında otobüsten indirildi. Şoföre yüzde 97 oranında engelli olduğunu ve engelli kartının da olduğunu açıklayan Doğan’a en büyük şok aldığı cevap oldu. Şoför, engelli vatandaş Doğan’a “engellisin ama avukat gibi de konuşuyorsun. İn arabadan aşağı. Git bildiğin yere şikayet et” oldu.

Seyrantepe Engelliler Temsilcisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı’nda görevli yüzde 97 görme engelli İbrahim Doğan, onlarca insanın içinde araçtan kovuldu. Engelli olmasına rağmen vicdanı sızlamayan şoför, Doğan’ı otobüsten indirmekle kalmayarak aynı zamanda hakaretler de etti.

ENGELLİLERİN ORTAK SORUNU

Seyrantepe’de 47 engelli vatandaşının olduğunu ve hepsinin de aynı sorundan şikayetçi olduğunu vurgulayan Doğan, “Tüm engellilerimizin ortak sorunu toplu taşımalar. Bugüne dek bana denk gelmemişti ancak bugün bende otobüsten atıldım. Sebebi de serbest kartla biniyor olmam. Bu sorun tüm engellilerimizi derinden üzüyor. Artık serbest kartlıyız diye hakarete uğramak ve otobüsten atılmak, rencide edilmek istemiyoruz” dedi.

ONURUMUZ KIRILIYOR

Toplu taşıma araçlarını kullanmaktan korkar olduklarını ve insanların içinde onurlarının kırıldığını ifade eden engelli vatandaş İbrahim Doğan, “Otobüs sahipleri ya da şoförleri vicdanı unutmuşlar. Acıma hisleri kalmamış. Onlarca insanın içinde hakaret ediyorlar. Toplumda engelli vatandaşlara saygı duyulacağı yerde şoför arkadaşlar tam tersini yaparak bizleri yerin dibine sokuyorlar” açıklamalarında bulundu.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here