bae026d7b8cb8c0b6a8fd10d1b409141
Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü hububat yetiştiriciliğinde buğdaylara zarar veren böcekler için yeni bir böcek üretimi yapmaya başladı. Üretilerek buğday tarlalarına bırakılan böcekler, Süne adı verilen zararlı böceklerin yumurtalarına müdahale ederek yok etmeye çalışıyor. Bu nedenle her yıl hububat hasılatında tonlarca buğday kurtarılıyor ve sektör milyonlarca liralık zarardan kurtuluyor.

370 bin hektar tarım arazisine sahip olan Gaziantep’te 85 bin dekarlık sahada hububat üretimi yapılıyor. Çiftçinin ve tarım müdürlüğünün üretimde karşılaştıkları en önemli olay ise zirai mücadele faaliyetleri. Bunun başında ise buğday tarlalarına zarar veren böcekler. buğday hasılatına yüzde 100 zarar veren böcekler için ise Gaziantep İl tarım Müdürlüğü yeni bir proje geliştirdi. Projeye göre zararlı olan Süne böceklerine karşılık üretilen faydalı böcekler doğaya salınıyor ve her iki böceğin arasında yaşanan biyolojik gelişmeden buğday taneleri karlı çıkıyor.

İŞTE SÜNE’NİN DÖNGÜSÜ

Tabiatta 1 yıl yaşayan süne böceğinin döngüsünü ve projeyi anlatan Gaziantep İl Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz, şu şekilde konuştu: “Toprak 12 derece sıcaklığa geldiği zaman yükseklerde, toprağın ve kayalığın altından çıkan süneler uçar ve buğday tarlalarına gelir. Burada beslenirler ve çiftleşirler. Yumurtalarını ise buğday yapraklarına bırakırlar ve ölüler. Yumurtalardan yeni yavrular çıkar 4-5 aşamadan geçirerek sürekli büyürler. Oburca buğday tanelerinden beslenen yavrular kış aylarında uykuya yatmak üzere tekrar yüksek yere çıkarlar. İşte biz bu yavrulara nift diyoruz. Gerçek anlamda kışlaktan gelen süneler değil, yumurtadan çıkan yavru süneler buğdaylara zarar vermektedir. Eğer bu dönemde buğdaylara kimyasal ve biyolojik bir müdahele de bulunulmaz ise ciddi zararlar verirler. Toplanan hasılat ekmek üretimi ve gıda dönüşümünden çıkarak sadece hayvan yemi olarak kullanılır.”

PROJE SAYESİNDE KİMYASAL İLAÇLAMA AZALDI

Yılmaz kimyasal ilaçlamanın önüne geçebilmek için faaliyete geçirilen biyolojik projeden iyi sonuç elde ettiklerini belirtti. Yılmaz,
“10 yılda 750 bin hektarlık alana kimyasal ilaçlama yapılırken 2 yıldan bu yana sadece 250 bin alana kimyasal müdahele yapıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü olarak kimyasal mücadele sahasını düşürdük. Biyolojik mücadele sayesinde sünenin faaliyetlerini durduruyoruz. Süreç şöyle işliyor. Şubat ayının ortasında yüksekteki kışlaklarda süneleri topluyoruz. Bunları Adana Zirai Araştırma Enstitüsü’ne gönderiyoruz. burada teknik işlemlerden sonra süne mücadelesinde kullanabileceğimiz adına Trissolcus dediğimiz bir başka böceği üreterek bize gönderiyor. Bunu paketler halinde arazilere bırakıyoruz. Mücadele ise şöyle oluyor.”

İŞTE O PROJE

“Kışlaktan inen süne çiftleşip yumurtasını buğdayların üzerine bırakıyor. Bu sırada araziye bırakılan faydalı böcek paketlerinden de faydalı böcekler çıkıyor. Çıkan faydalı böcekler çiftleşiyor ve yumurtasını bırakacak yer arıyor. Tam bu sırada faydalı böcekler yumurtalarını önceki bırakılan süne yumurtalarının içine bırakıyor. Böylece süne yumurtasının içinden süne çıkmıyor. Tam aksine faydalı böceklerin yavrusu çıkıyor. Bu anlamda da Trissolcus’un hububata zararı söz konusu değil. Çiftçi de kimyasal yerine biyolojik teknik ile ilaçlama tekniğini azaltmış oluyor” şeklinde konuştu.

MİLYARLARCA LİRA ZARARDAN KURTULDUK

11 ve 40 kişilik ekip tarafından tüm ilçe ve köylerdeki süneler toplandığına dikkat çeken Yılmaz, “Ekip süneleri takip etmekle birlikte faydalı böceklerin süne yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakıp bırakmadığını kontrol eder. Biyolojik mücadelenin yetersiz kaldığı dönemlerde ilaçlama yapılır. Eğer biyolojik  müdahale olmasaydı, binlerce ton buğday ve milyonlarca lira zarar edilecekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here